POLİTİKA:
Tarihi toplantıdan ilk açıklama
İlk defa halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.
Daha önce 17 kez Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, 15 yıl aradan sonra yeniden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 8.5 saatlik toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık eden 6. cumhurbaşkanı oldu.

Kabine üyeleri Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na 3 Nolu kapıdan girdi. Saat 11.00'da başlaması planlanan toplantı 1.5 saat gecikmeli başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 13.30'da Bakanlar Kurulu'na Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda öğle yemeği verdi. Bu yemekle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve bakanlar ile ilk kez toplu bir yemekte bir araya geldi.


İşte Arınç'ın konuşmasından satırbaşları:

"Cumhurbaşkanımızın başkanlık ettiği ilk Bakanlar Kurulu toplantısını yaptık. Anayasa'da Cumhurbaşkanımızın Bakanlar Kurulu'nu toplama yetkisi vardır. Sadece Abdullah Gül ve Necdet Sezer kendilerine verilen yetkiyi cumhurbaşkanlıkları süresince kullanmadı.

Toplantı öncesi Cumhurbaşkanı ile Başbakan bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız açılış konuşmasında hükümetin ve kendilerinin sadece millete hizmet amacıyla çalıştığını başka gayeleri olmadığını söyledi. Hükümetle uyumu bozmaya çalışan veya cumhurbaşkanı ve hükümet arasında bir çekilşme varmış gibi gösterenlerin yanlış iş yaptığını söyledi."

-Toplantıda, güvenlik ve asaiş konuları değerlendirildi.

-Dış politika açısından 2014 yılı değerlendirildi.

CİZRE'DEKİ OLAYLAR

- İçişleri Bakanı güvenlik ve asayiş konusunda uzun bir sunum yaptı. Cizre'de yaşanan acı olaylar gündemimizin içindeydi, bunun siyasi bir boyutu olduğu düşünülüyor.

Adli ve idari soruşturma süreçleri devam ediyor. Bu tür olaylara zemin yaratmak için bazı çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Hendekler kazılması ve belediyenin destek vermemesi nedeniyle bölgeye araçlar gönderildi.

- Sayın cumhurbaşkanımızın bugün Bakanlar Kurulu toplantısına katılmıştır. Cumhurbaşkanı'nın Bakanlar Kurulu'na toplantıya çağırma yetkisi vardır.

- Toplantı öncesi Cumhurbaşkanı ile Başbakan bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız açılış konuşmasında hükümetin ve kendilerinin sadece millete hizmet amacıyla çalıştığını başka gayeleri olmadığını söyledi. Hükümetle uyumu bozmaya çalışan veya Cumhurbaşkanı ve hükümet arasında bir çekişme varmış gibi gösterenlerin yanlış iş yaptığını söyledi.

- Sayın Başbakanımıza gayretli çalışmalarından dolayı sayın Cumhurbaşkanımız teşekkürlerini iletti.

- Güvenlik ve asayiş yönünden bir değerlendirme yapıldı. Küresel terör konusunda MİT müsteşarlığının bir değerlendirmesi oldu.

- Ekonomik değerlendirme de yapıldı.Sayın Ali Babacan ve Nihat Zeybekçi'nin katkılarıyla bir sunum yapıldı. Bankaların göstermiş olduğu çalışmaları ve gelişmeleri grafikler şeklinde bizlere sundular.

- Jandarma Genel Komutanımız ve Emniyet Genel Müdürümüz de toplantıya katıldı. İçişleri Bakanı güvenlik ve asayiş konusunda uzun bir sunum yaptı. Cizre'de yaşanan acı olaylar gündemimizin içindeydi.Bunun siyasi bir boyutu olduğunu düşünülüyor.

- Adli ve idari soruşturma yürütülüyor.Bu tür olaylara zemin yaratmak için bazı çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Burada bir eşkıya bir grubu varsa onlarla mücadele etmek şüphesiz hükümetimizin görevidir. Hendekler kazılması ve belediyenin destek vermemesi nedeniyle bölgeye araçlar gönderildi. Bu olayların bir daha yaşanmaması ve olayları çıkaranların en kısa zamanda adliye önüne çıkarılması en büyük arzumuz.

- Müteakip Bakanlar Kurulu toplantımız 26'sında Başbakanlık'ta yapılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız ilerleyen süreç içinde tekrar bir toplantıya başkanlık etmek isterse buna karar verirler. Ama rutin olarak bu toplantılar yapılmayacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız ne zaman isterse Anayasal yetkisini kullanacaktır.

- Bakanlar Kurulu toplantısında bu konu gündeme gelmedi. Bu konu ne zaman gündeme gelse, ben hiçkimsenin kendi oyunu açıklamak gibi bir yanlışa düşmemesi gerektiğini söylüyorum. Bu hatayı MHP'li vekiller de, CHP'li vekiller de yapmıştır.

- Cumhurbaşkanlığı'nda ne kadar başkanlık kurulduğu gibi konular gündemimizde yoktu. Bunlar konuşulmadı. Biz sunumlar yaparken Cumhurbaşkanımız kendi değerlendirmelerini yaptılar. Biz bunlardan istifade etmek isteriz, ama bu konuda uygulama yapacak, karar alacak olan hükümetimizdir.

Cumhurbaşkanı başkanlığındaki 18'inci Bakanlar Kurulu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan önce eski cumhurbaşkanları Cemal Gürsel, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel de Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek altıncı cumhurbaşkanı olacak.

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yedi defa başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu'nu, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren dört, Dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Altıncı Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ikişer kez kendi başkanlığında topladı.

Son toplantı, 12 Mayıs 2000'de, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Demirel'in görev süresinin bitimine dört gün kala, Başbakan Bülent Ecevit'i veda ziyaretinin akabinde Başbakanlık Merkez Bina'da yapıldı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SON SEÇİM ANKETİ! İYİ PARTİ BAŞLAMADAN...
Abdulkadir Selvi, bugünkü "Anketlerden çıkan çarpıcı sonuçlar" başlıklı yazısında Afrin'de...

Haberi Oku