POLİTİKA:
Yalçın 'Bunların kurultay tarihi  tespit etmeye yetkileri yoktur, yaptıkları suçtur...'
Yalçın "Bunların kurultay tarihi tespit etmeye ne hakları ne de yetkileri vardır. Kendini genel başkan adayı sayan kimselerin kurultay için tarih belirlemelerinin bir değeri ve hükmü yoktur. Ayrıca yapılan iş bir suçtur." dedi.

İşte o açıklama;

Kendilerini kamuoyuna MHP genel başkan adayı olarak lanse eden isimler, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kararını gerekçe göstererek olağanüstü kurultay tarihi belirlediklerini açıklamıştır.

Söz konusu zevat; bu son teşebbüsleriyle durumdan vazife çıkarmakta, kendi kendilerine gelin güvey olmaktadır. Hem mahkemeden kayyum kararı çıkartıp hem de oturup sözde kongre tarihi tespiti yapmak hangi ölçüye sığmaktadır.

Şurası muhakkak ki genel başkan adaylığını açıklamakla aday olunmayacağı gibi, delege dahi olmayan malum isimlerin toplanıp kurultay tarihi belirlemesiyle kurultay da gerçekleşmeyecektir. Ayrıca bunların kurultay tarihi tespit etmeye ne hakları ne de yetkileri vardır.

Başka isimlerde bir araya gelerek farklı bir tarih talebinde bulunduklarında nasıl bir yol takip edilecektir?

Kamuoyuna hayalî kurultay tarihi açıklayarak bir yere varamayacaklarını aslında onlar da bilmektedir. Ancak, camiamızı tehlikeli bir iç çekişme ve kavga sürecine sokacak bu girişimin sebebi; olağanüstü kurultay çabaları lehinde algı oluşturarak kamuoyunun desteğini kazanmak, bu arada da konuyla ilgili Yargıtay sürecine etki etmektir.

MHP’de kurultay kararı alınmış olmasına rağmen başlatılan olağanüstü kurultay teşebbüsleri, ne yazık ki adı geçen sulh hukuk mahkemesinin kararıyla Türkiye’de siyasi partilerin faaliyetlerini yargıya ipotek eden bir sürece dönüşmüştür. Bundan böyle, siyasi partilerin işleyiş ve faaliyetlerinin yargı süreçlerine takılması geleneği yerleşmiş olacaktır.

Oysa siyasi partiler dernek veya şirket değildir. Devleti yönetmeye talip, milyonların oyu ve çabasıyla varlığını sürdüren millet kurumlarıdır. Birtakım kişisel siyasi hesapların politika yapmak yerine mahkeme koridorlarında görülmesi, siyasi partilerin önünü tıkamakla kalmayacak, karmaşaya da yol açacaktır. Buna bir takım kararlarla çanak tutulmasıysa siyaset kurumunu baltalayarak millet hukukunun tecellisine engel oluşturacaktır.

Ayrıca Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 367. maddesi uyarınca, mahkeme kararı kesinleşmedikçe yerine getirilemez. O bakımdan, Yargıtay süreci tamamlanmadan Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kurultay hakkındaki kararının uygulanması mümkün değildir.

Özetle, kendini genel başkan adayı sayan kimselerin kurultay için tarih belirlemelerinin bir değeri ve hükmü yoktur. Ayrıca yapılan iş bir suçtur.

Haklı olarak başından beri karşı çıktığımız ve giderek büyüyen bir yanlışın, üst mahkeme tarafından düzeltileceğine inanıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
hasan 2 yıl önce

direnmeyin gideceksiniz.

Misafir Avatar
kağan 2 yıl önce

üst mahkeme de aynı kararı onaylarsa ne olacak semih bey.mahkeme delegenin yetkisini kullanmasının önündeki engeli kaldırdı kararı yine delege verecek.siz delegeden ülkücülerden neden bu kadar çok korkuyorsunuz.yoksa ülkücü tabanla bir sorununuz mu var.sorun yoksa korkmayın kurultayda delege sizin istediğiniz istikamette oy kullanır.ama her ne olursa olsun 1250 delege ülkücüleri ve mhpyi temsil ediyor.engel olmayın bırakın delege kararını versin.lafı da saptırmayın karar mahkemeden değil delegeden çıkacak.mahkeme sizin engel olduğunuz delegenin toplanma faaliyetinin önündeki engeli kaldırıyor başka da bir şey yok.unutmayın o delegeler sizi o oturduğunuz koltuklara taşıdı.şimdi de layık değilseniz oradan indirecek.buna da engel olamayacaksınız.

Misafir Avatar
murat 2 yıl önce

ulan denyo sen kimsin artık da hala ötüp duruyosun, sen ve beraberindeki avaneler hala genel merkez yöneticiliği oyununuza devam edebilirsiniz. an itibariyle sizile konuşmanızın sinek vızıltısı kadar hükmü kalmamıştır. hadi yürü de ense traşınızı görsün millet. hadi,hadi canım buraya kadarmış, lütfen defolunuz artık.

Misafir Avatar
mustafa 2 yıl önce

cemiayı birbirine kırdıranlar sizlersiniz. parti sizlerin beceriksizliğinden bu durumlara geldi. zamanınız doldu. dahada tepki almadan bırakın gidin. yoksa yarın mezarınıza toprak atacak adam bulamayacaksınız

Misafir Avatar
ali hakan 2 yıl önce

bu kadar eminsenis kendinizden anadoluya bir çıkın boyunuzun ölçüsünü alırsınız.türk siyasi tarihi sizi en berbat sayfalarında yer verecektir.şefkat efendi nasıl on sene kaybolduysa bundan böyle ebedi olarak siyaseten yok olacaksınız

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Meral Akşener'den Savcılığa İfade verdi:...
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları bulunduğu” iddiasıyla...

Haberi Oku