POLİTİKA:
O partiler seçime giremeyecek mi?

17. Dönem İstanbul Milletvekili Yılmaz Hastürk, Kütahya Milletvekili İdris Bal’ın genel başkanlığını yaptığı Demokratik Gelişim Partisi, Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin’in genel başkanı olduğu Millet ve Adalet Partisi, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın genel başkanı olduğu Anadolu Partisi, Merkez Parti, Doğru Yol Partisi, Genç Parti ve Liberal Demokrat Parti’nin seçime giremeyeceğini iddia etti.

Hastürk, Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı başvuruda, büyük kongresini yapmamış olan partilerin seçimlere iştirak etmemesini ve bu konuda inceleme yapılmasını istedi. Hastürk, Demokratik Gelişim Partisi, Millet ve Adalet Partisi, Anadolu Partisi’nin seçime giremeyeceğini iddia etti.

YSK’YA BAŞVURDU, BÜYÜK KONGRESİNİ YAPMAMIŞ OLAN PARTİLERİN SEÇİMLERE İŞTİRAK ETMEMESİNİ İSTEDİ

Hastürk, Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı başvuruda Siyasi Partiler Yasası’nın 36. Maddesine dikkat çekerek, siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunmasının şart olduğunu ifade etti.

“BÜYÜK KONGRESİNİ YAPMAMIŞ OLAN PARTİLERİN SEÇİMLERE İŞTİRAK EDEMEMELERİ GEREKMEKTEDİR”
Bazı siyasi partilerin daha önce bu şartı yerine getirmeden seçimlere iştirak ettiğini belirten Hastürk, “Kurucular kurulu toplantısının büyük kongre kabul edilmesi mümkün değildir. Geçtiğimiz yıl kurulan ve büyük kongresini yapmamış olan partilerin seçimlere iştirak edememeleri gerekmektedir. Bu konudaki bildirimimin yasanın 110 ve 111. Maddelerine göre değerlendirilmesini arz ederim” dedi.

HASTÜRK TARHAN, BAL, ŞAHİN’İN BAŞINDAKİ PARTİLERİN SEÇİME GİREMEYECEĞİNİ İDDİA ETTİ
ANKA’ya başvurusuna ilişkin açıklamalarda bulunan Hastürk, seçime katılamayacak 90 partinin bulunduğunu söyledi.
Hastürk, Kütahya Milletvekili İdris Bal’ın genel başkanlığını yaptığı Demokratik Gelişim Partisi, Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin’in genel başkanı olduğu Millet ve Adalet Partisi, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın genel başkanı olduğu Anadolu Partisi, Merkez Parti, Doğru Yol Partisi, Genç Parti, Liberal Demokrat Parti’nin seçime giremeyeceğini iddia etti.

Büyük kongresini zamanında yapmayan siyasi partilerin seçime iştirak ettirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Hastürk şöyle dedi:
“Yüksek Seçim kurulunun res’en veya itiraz üzerine vereceği kararlar kesindir. Bu konuda YSK’nın vereceği karar 7 Haziran 2015 günü yapılacak milletvekili seçimlerine iştirak edecek partilerin sayısının tespitinde kaynak kabul edileceği inancı ile bu müracaatımı yaptım.
Hiçbir şekilde kurucular kurulu yani siyasi partiyi kurmak üzere İçişleri Bakanlığı ve oradan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilen kurucu üyeler tarafından yapılan toplantı büyük kongre olarak kabul edilemez.

Halen kuruluş ve teşkilatlanma aşamasında olan yüzden fazla partiye sahibiz.”

(ANKA)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kurultayda deviremeyince atağa geçti bu yazıyı...
CHP'de yeniden Genel Başkan seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısına rakip olarak çıkan ancak...

Haberi Oku