POLİTİKA:
Mustafa Kalaycı 'AKP Hükümeti  On Binlerce  Engellinin  Aylığını Kesti'
AKP HÜKÜMETİ ON BİNLERCE ENGELLİNİN AYLIĞINI KESTİ
AKP Hükûmeti on binlerce engelli ve yaşlının aylığını kesmiştir. 2013 yılında çıkarılan 6495 sayılı Kanun uyarınca altmış beş yaş aylığı ve engelli aylığı bağlanmasında kendi gelirleri yerine ailelerinin gelirinin esas alınması birçok yaşlı ve engellinin aylığının kesilmesine yol açmıştır.
Engelli ve yaşlı aylığı için birlikte yaşadıkları hanedeki bireylerin de yoksul olması şartı aranmaktadır. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımı için aileye ödenen destek nedeniyle engelli aylıkları kesilmektedir. Tasarının 2 ve 3'üncü maddeleriyle yapılan düzenleme kısmen olumlu olmakla birlikte, eksik olup özellikle engellilerin yaşadığı mağduriyeti hiç gidermemektedir.

ENGELLİ AYLIĞI BAĞLANIRKEN KENDİ GELİRLERİ ESAS ALINMALI
AKP, engellilerin önüne engel koyarak aylıklarını kesmiş ve kesmeye devam etmektedir. Hükûmete soruyorum: Sizin hiç insafınız yok mu? Engelli kardeşlerimizin aylığını kesmek sizi hiç rahatsız etmiyor mu, vicdanlarınızı sızlatmıyor mu?
"Muhtaç değilsin." denilerek aylığı kesilen veya başvurusu reddedilen engelliler bu defa ailelerinin yanına muhtaç bırakılmışlar, diğer aile bireylerine bağımlı hâle getirilmişlerdir. Bu durum mutlaka düzeltilmelidir. Engellilerin muhtaçlık durumlarının belirlenmesinde ailelerinin geliri yerine kendi gelirleri esas alınmalıdır.

ENGELLİ AYLIKLARI VE 65 YAŞ AYLIĞI ARTIRILMALI
Engelli bireylerin haklarını geliştirmek, eşit fırsatlara sahip olmalarını güvence altına almak, engellilerin yetenekleri ve potansiyelleri doğrultusunda gelişmelerini, onların ekonomik ve sosyal refahını sağlamak devletin görevlerinden biridir.
Bugün ek ödeme dâhil engel oranına göre 326 lira ve 489 lira olan engelli aylıkları ile 217 lira olan 65 yaş aylığı çok yetersiz durumdadır. 65 yaş üç aylığı 900 liraya, engelli üç aylığı 1.200 liraya ve başkasının yardımına muhtaç engelli üç aylığı 1.800 liraya yükseltilmelidir.

ENGELLİ KONTENJANI ARTIRILMALI VE SÜRATLE ATAMA YAPILMALI
Engellilerin işe yerleştirilmeleri, üretime katılmaları ve topluma kazandırılmaları temin edilmelidir. Bu amaçla kamuda engelli kotaları yüzde 5'e çıkartılmalı ve münhal engelli kontenjanlarına süratle atama yapılmalıdır.

İŞE GİRMEDEN ÖNCE ENGELLİ OLANLAR DA MALUL SAYILMALI
Doğuştan ya da işe girmeden önce engelli olup çalışma gücünün en az yüzde 60'ını kaybedenlerin de malul sayılması için gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır.
GAZİLERİMİZİN, ORTEZ VE PROTEZ ALMAYA GÜCÜ YETMİYOR
Şehitlerimizin emanetlerine ve gazilerimize sahip çıkmak ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlamak devlet ve millet olarak vazifemizdir.
AKP iktidarının gazilerimizi ayrıma tabi tutan, mağdur eden birçok uygulaması bulunmaktadır. Gazilerin ihtiyaç duydukları her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçlerin SGK tarafından karşılanmasında farklı uygulama bulunmaktadır. 3713 sayılı Kanun kapsamına girmeyen vazife ve hak malullerinde başkasının yardımı ve desteği olmaksızın yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olma şartı aranmaktadır.

HİÇBİR GAZİMİZ MAĞDUR EDİLMEMELİ
Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve emniyet teşkilatında görevini yaparken yaralanmaları sebebiyle malul olan, ayağını, kolunu, gözünü ya da bir başka organını kaybetmiş gazilerimiz ihtiyaç duydukları ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçleri bu şart nedeniyle temin edememektedir. Bunun için ödenmesi istenen bedele maddi güçleri yetmemekte ve mağdur olmaktadır. Gazilerimizi mağdur etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.
Bu itibarla, 3713 sayılı Kanun kapsamına girmesine dahi atış, tatbikat veya diğer ateşli silah yaralanmaları nedeniyle malul olan gazilerimizin sağlık kurulu raporuyla ihtiyaç duydukları her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçlerin herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanması için gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır.

ORDU VE POLİS VAZİFE MALULLERİ DE HAKLARDAN YARARLANMALI
6495 sayılı Kanun'la getirilen düzenlemeler neticesinde vazife malullerinin aylıklarında iyileştirme yapılmış ve yüzde 25 zam verilmiştir ancak 5434/45 kapsamında yer alan rütbeli ordu vazife malulleri ile yine bu madde kapsamında yer alan polis vazife malulleri maalesef, bu aylık artışından yararlanamamıştır.
Ayrıca, ordu vazife malulleri ile polis vazife malullerinin memur olarak çalışmaya başlamaları durumunda aylıkları kesilmektedir. Ordu ve polis vazife malullerinin de yüzde 25 maaş artışından yararlandırılması ve çalışmaya başladıklarında vazife malullüğü aylıklarının kesilmemesi için düzenleme yapılmalıdır.

ŞEHİTLERİMİZİN TÜM ÇOCUKLARINA İŞ İMKANI VERİLMELİ
Tasarının 13'üncü maddesinde şehit aileleri ve gazilerin istihdam hakkıyla ilgili düzenleme yapılmaktadır. Hak sahiplerinin atamalarını yasayla öngörülen 2015 yılı sonuna kadar yapmayan Hükûmet, şimdi süreyi 2018 yılı sonuna uzatmaktadır.
Hak sahiplerinin başvurusuna müteakip en geç bir ay içinde atanmalarını sağlayacak daimi bir düzenleme yapılmalı, atamalarda gecikmeye meydan verilmemelidir. Şehitlerin 1'den fazla çocuğu varsa sadece 1'ine istihdam hakkı tanınmakta, diğerlerine sahip çıkılmamaktadır. Aziz şehitlerimizin tüm çocukları herhangi bir kısıtlama olmaksızın devlet kurumlarında istihdam edilmelidir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MHP'DE TASFİYE OLANLAR!
MHP'de büyük tasfiye: Şefkat Çetin, Oktay Öztürk, Kenan Tanrıkulu MYK'da yok!MHP'de gerçekleşen...

Haberi Oku