EKONOMİ:
Erdoğan'dan iş adamlarına tarihi çağrı
Cumhurbaşkanlığı himayesinde Uluslararası İş Birliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen "Küresel Gelecek: İnsan Odaklı, Akıllı Ekonomi Temalı 7. Boğaziçi Zirvesi" başladı.

Üç gün sürecek etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere yerli ve yabancı çok sayıda konuk katılım sağladı.

Zirvenin açılışına eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci, UİP Global Danışmanlar Kurulu Başkanı Egemen Bağış da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından notlar;

Tecrübe ve görüşleriyle zirveye katkı verecek herkese şükranlarımı sunuyorum. Bölgemizin her geçen gün yeni sorunlarla karşılaştığı dönemlerde bu tür bir zirvenin önemli olduğuna inanıyorum.

Zirvenin bu yılki oturumlarında geleceğe ilişkin tekliflerin ele alınacağını görüyorum. Gelecek denince ileri teknoloji akla geliyor. Teknolojide yaşanan gelişmeler akla geliyor. Bu alanda şimdiye kadar şahit olduğumuz durumlar insanların hayatını kolaylaştıran gelişmelerden meydana geliyor.

Geçmişle mukayese edilemeyecek ürünler hayatımızı kuşatmış durumdadır. Sağlıkta gerçekleştirilen tedaviler ızdırapların sona ermesini sağladı.

100 kişiyi 200 kişiyi tehdit olarak görüyorlar

Burası çok çok önemli. Türkiye'de 3 milyona yakın göçmen var biz bunları tehdit olarak görmüyoruz ama onlar 100 kişiyi 200 kişiyi  tehdit olarak görüyor.

"Gelişmiş ülkeler büyüme konusunda yaşadıkları  tıkanıklığı aşamıyorlar. Çünkü teşhisleri yanlış olduğu için tedaviyi de başka  yerde arıyorlar. Ekonominin doğası talep üzerine kuruludur. Talebi ne robotlar ne  de finansal araçlar üretir. Talebi sadece insanlar ortaya çıkarır. Demek ki  sürdürülebilir büyümenin yolu insandan, daha doğrusu insanların huzur ve refah  içinde yaşama imkanlarını genişletmekten geçiyor. Sonuç olarak önümüzdeki dönemde  ticarette ve savaşta kazananı belirleyecek olan teknolojik üstünlükle birlikte  yine insandır, biziz. Nüfus artışı olmadan, üretimi ve yatırımı destekleyen  finansal sistem tesis edilmeden, her alanda adaleti esas alan bir anlayış  benimsenmeden sağlıklı bir küresel gelecek inşa edilemez. Bu mücadelede teknoloji  yasaklanamayacağına göre buna uyum sağlayacak yöntemler geliştirmek en doğru  yoldur."

Verim ekonomisi üzerinde mi israf ekonomisi üzerinde mi duracağız. Her evin önünde 3 araba duruyor bu israftır.

Yeni dönemde telefon ve internet ekonominin de alt yapısını güçlendirecektir.

"İnsani değerler yitirilmeden iktisadi faaliyetleri geliştirmenin yollarını aramalıyız. Bunu da mirasçısı olduğumuz kadim medeniyet sınırları içinde yapmalıyız. Aksi takdirde yolumuzu da yönümüzü de kaybederiz. Gelişmiş ülkelerin şu anda yaşadıkları sorunlara daha ağır şekilde maruz kalmamak için özgünlüğümüzü ve özgürlüğümüzü muhafaza etmeliyiz."

"Unutmayın yakın tarihin gördüğü en alçak darbe girişimini, en sinsi işgal teşebbüsünü, en kanlı terör saldırısını aynı yaşayıp, başarıyla üstesinden gelen bu millet elbette ekonomik baskılara karşı da kendisini müdafaa edecektir."

"Milletimiz istiklaline, istikbaline, iradesine canı pahasına sahip çıkacağını göstererek gelecek için hepimize ümit vermiştir. Şundan emin olunuz. Bugünkü Türkiye'nin önü 15 Temmuz sabahı olduğundan çok daha açıktır, çok daha aydınlıktır."

İşadamlarına tarihi çağrı

"AVM'lerde vesaire patronlar hep dövizle kiralama yolunu seçiyorlar. Biz de diyoruz ki şimdi burada yeni bazı adımlar atmak suretiyle geçici bir düzenleme, gerekirse yapılır ve ülkemizin şu anda bu süreci başarıyla atlatabilmesi için yerli para birimiyle bu süreci atlatma adımını atmalıdır diye ben buna inanıyorum, bunu da duyurdum, duyuruyorum, duyuracağım. Çünkü bir diğeriyle adeta emperyal bir mantık var, öbür tarafta da kızmasın tabi AVM'deki mağaza sahipleri, orada çırpınan, battı batacak durumda olan esnaf var. Bu süreci beraber atlatmalıyız, dayanışma içinde atlatmalıyız."

Gelin altın piyasaya sokalım. Döviz ile borçlanmayı bırakalım .

Yaşadığımız bu süreci birlşikte dayanışma içinde atlatmalıyız. Topraklar bizim hepimiz kardeşiz.

AB'ye sert mesaj!

Avrupa Birliği Türkiye'yi bitiremezsiniz. Biz kendimize kaynaklarımıza inanıyoruz. Üç katı çalışıtız asla boyun eğmeyiz.

Siz 100 kişi 300 kişiye bakamazken bu ülke kendi cebinden 3 milyon kişiyi besliyor.

Biz AB defterini henüz kapatmadık. Ama elimizdeki fotoğraf umutlu olmamıza izin vermiyor. Türkiye'nin alternatifleri var!.

Kıbrıs sorunu için tarih verdi

Utanmadan sıkılmadan AB toplantılarına Kıbrısın tamamını kapsayan bayrak ile geliyor. Bir kere senin öyle bir bayrağın olamaz. Kuzayede Türk cumhuriyeti var . bu saygısızlıktır. bunu anlayackalrdır. bu işin artık uzatılmamamsı gerekli. Bu yılın sonuna kadar bu işin halledilmemsi lazım .

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bedelli askerlik mi çıkıyor? Erken emeklilik...
Erken seçim kararının ardından sosyal medya adeta iki konuşa kilitlendi... Bir tarafta bedelli askerlik bekleyenler...

Haberi Oku