ŞOK! FETÖ'YÜ SAVUNAN İSİM 15 TEMMUZ'U ANLATACAK!

ŞOK! FETÖ'YÜ SAVUNAN İSİM 15 TEMMUZ'U ANLATACAK!

İktidara yakınlığıyla bilinen Turkish Heritage Organization adlı kuruluş ile Bahçeşehir Üniversitesi birlikte 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle, bir etkinlik düzenleyeceğini açıkladı.

AKP tarafından desteklenen Turkish Heritage Organization isimli oluşumun yıllık bütçesi 5 milyon lira (Kurumların toplam bütçesi 10 milyon lira). Buna ek olarak bünyesinde maaşlı çalışan onlarca lobici bulunuyor. Kuruluşun, PR şirketi ve Amerikalı düşünce kuruluşlarına her sene milyonlarca dolar aktardığı ileri sürülüyor.

Kuruluşla ilgili bilgi veren kaynaklar; Kuruluşun Türk Amerikan toplumunda bir yer edinemedikleri gibi, Amerikalılar nezdinde de karşılıkları olmadığını belirtti.

16 Temmuz pazartesi günü, Washington'da yapılacak etkinlikte, konuşmacı olarak topluluğa hitap edecek isimler şöyle: 15 Temmuz darbe girişimi esnasında darbeciler tarafından rehin alınan, sonrasında emekliye ayrılan eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, eski ABD büyükelçisi Lincoln Bloomfield ve zamanında Fethullahçılara yakınlığıyla bilinen M. Hakan Yavuz.

FETÖ’YÜ SAVUNMUŞTU
Peki, Hakan Yavuz kimdir?

Hakan Yavuz, FETÖ'nün "cemaat" olduğu günlerde, Zaman gazetesinde yazılar yazdı. Cemaati savunan makaleler kaleme aldı. Fethullah Gülen'e bağlı oluşumların ya da doğrudan onun inisiyatifiyle düzenlenen etkinliklerde konuşmacılık yaptı.

Yavuz; Turkish Islam and the Secular State: The Gülen Movement (Türk İslam'ı ve Seküler Devlet: Gülen Hareketi) adlı kitabında bulunan The Gülen Movement: The Turkish Puritans (Gülen Hareketi: Türk Püritenler) başlıklı makalesinde, Gülen'in bir "social innovator", yani toplumsal alanda yeniliklere yol açan bir kişi olduğunu öne sürmüştü.

Halen Utah Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü olan Hakan Yavuz, AKP eski genel başkan yardımcısı Edibe Sözen'in de eski eşiydi.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2018, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER