Ekonomist Muhammet Bayram CNN Türk’e yaptığı açıklamada, altın yatırımcısına önemli uyarılarda bulundu.

ALIM FIRSATI DEVAM EDİYOR

Fed'in faiz indirimi söylentisiyle beraber sene başında, bu yıl için 6 defa faiz indirimi söz konusuydu. Bu beklentiler 2'ye kadar düştü. Hatta bir Fed üyesine göre yılda tek sefer faiz indirimi yapılabileceği konuşuldu ve bundan dolayı da altın bir düşme eğilimi gösterdi. Yüksekten alanlar bir miktar zarar etmiş gözükebilir ama altında şu anda alım fırsatı. Yani bu seviyeler hala alım fırsatı.

FED’E DİKKAT!

Kaldırılan vergiler geri geliyor! İşte yeni vergi paketinin detayları Kaldırılan vergiler geri geliyor! İşte yeni vergi paketinin detayları

Dünya merkez bankaları, Çin Merkez Bankası olsun, Fed olsun altın biriktiriyor rezervlerinde. Fed'in faiz indirmeye başlaması ile birlikte dünya emtia piyasasının arzında bir bollaşma olacak. Yani şu anda 5.25-5.50 seviyesinde. Oradaki yatırımcı Amerika'dan artık faiz geliri elde ediyor. Fed faiz indirirse artık oradaki faiz, reel bir faiz olmayacak. Dünyadaki diğer yatırım araçlarına gidecek, özellikle altına. Neden? Jeopolitik riskler hala devam ediyor. Rus-Ukrayna krizi. Artık Ukrayna'da tabiri caizse çamurun kuruması ile birlikte tanklar gelebilecek, savaş derinleşecek. Tabi isteğimiz bu şekilde değil ama umarız öyle olmaz. 60 milyar dolarlık Ukrayna'ya Amerika'nın bir yardımı söz konusu. Yine İsrail'in Refah'a yapacağı bir maalesef saldırı söz konusu. Burada bunların derinleşmesiyle birlikte altın fiyatları artacaktır ama özellikle FED'in faiz indirimine başlamasıyla birlikte altın fiyatları artacaktır.