Aile ve Gençlik Fonu kapsamında 6 Şubat 2023’teki depremlerden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep’in İslahiye ile Nurdağı ilçelerinde evlenecek çiftlere, 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz, 150 bin lira tutarında faizsiz kredi desteği veriliyordu.

Krediye en son 7 bin 888 çiftin başvurduğunu açıklanmıştı. Kredinin hesaplara ne zaman yatacağı merak konusuydu. Beklenen açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'tan geldi. 

Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ödemelerin mayıs ayı içinde gerçekleşeceğini duyurdu.

BAŞVURU ŞARTLARI: RESMİ NİKAH TARİHİ ŞARTI

Başvuru tarihi itibarıyla resmi nikah tarihine en az 2 ay en fazla 6 ay kalması gerekiyor.

Projeden yararlanabilmek için eşlerden birinin, 6 Şubat’taki depremde ve başvuru anında Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay ve Malatya ya da Gaziantep’in Nurdağı ile İslahiye ilçelerinden birinde ikamet ediyor olması ve başvurunun burada ikamet eden kişi tarafından yapılması gerekiyor.

30 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ OLMAK

Adayların, başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında 30 yaşından gün almamış olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve depremden etkilenen 11 il (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) dışında taşınmaz sahibi ya da hissedarı olmaması şartı aranıyor.

NİKAH TARİHİNE 2 AY KALMIŞ OLMASI GEREKİYOR

Çiftlerden, başvuru tarihi itibarıyla resmi nikah tarihine en az 2 ay, en fazla 6 ay kalmış olması şartı aranırken, son 6 aylık gelir toplamı ortalaması ve son aya ait gelirleri toplamının 2 asgari ücretten fazla olmaması gerekiyor.

AKP'li başkanı ziyaret eden milli sporcunun sözleşmesi feshedildi AKP'li başkanı ziyaret eden milli sporcunun sözleşmesi feshedildi

BAKANLIĞIN EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİNE KATILMA ŞARTI

Adaylardan, Bakanlığın evlilik öncesi ve sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmesi isteniyor.

Başvuracak kişilerin, affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, bunların kullanılmasını kolaylaştırma, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçlarından hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı bulunmaması gerekiyor.

Başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiye, “https://www.aile.gov.tr/duyurular/evlenecek-genclerin-desteklenmesi-projesi/” adresinden ulaşılabiliyor.