Almanya dolara savaş açtı!

Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas, AB şirketlerini ABD'nin İran'a karşı yaptırımlara karşı koruyabilmesi için ABD'den bağımsız yeni bağımsız bir SWIFT sistemi kurması gerektiğini söyledi.

Almanya dolara savaş açtı!

Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas, Avrupa Birliği’nin şirketlerini ABD’nin İran’a karşı yaptırımlara karşı koruyabilmesi için ABD'den bağımsız yeni bir SWIFT sistemi kurması gerektiğini belirtti.

“BİZE ZARAR VERİLMESİNE MÜSADE ETMEYİZ"

Maas, Alman Handelsblatt gazetesi için kaleme aldığı yazıda, "Bu durumda, Washington net şekilde 'işbirliği istiyoruz' dememiz stratejik öneme sahip. Ama bize zarar verilmesine müsaade etmeyiz. Bu yüzden Avrupa şirketlerini yaptırımlardan yasal açıdan korumak doğru olur" ifadelerini kullandı.

DOLARA KARŞI SAVAŞ

Alman bakan, "Amerika’dan bağımsız ödeme kanalları olarak bir Avrupa Para Fonu ve bağımsız bir SWIFT sistemi kurarak Avrupa'nın özerkliğini güçlendirmemiz işte bu nedenle önem taşıyor" diye yazdı.

“PATLAMAYA HAZIR BİR KRİZDEN..."

Anlaşmanın hayatta kaldığı her gün, kurtarılamadığı takdirde Ortadoğu'yu tehdit edecek patlamaya hazır bir krizden daha iyi olduğunu kaydeden Maas, "Avrupa, başarıyı tasarruf edilen para miktarıyla ölçen düşüncenin sonuçlarını hafifletmeye çalışacak" diye ekledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2018, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER