Yatırımcıların 'güvenli limanı' olarak bilinen altın, geçtiğimiz haftalardaki rekor seviyelerin ardından büyük bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatları, yeni haftaya düşüşle başlamasının ardından, haftanın üçüncü işlem gününe sert bir düşüşle başladı.

Serbest piyasada gram altın, haftanın üçüncü gününde 2 bin 383 lira seviyesinde işlem görüyor. Dün 2 bin 420 liradan tamamlanan gram altın fiyatında yaşanan düşüş dikkat çekiyor. Altının gram fiyatındaki düşüşe paralel olarak, çeyrek altın da bugün 3 bin 908 liradan geri alınırken, aynı dakikalarda satış fiyatı 4 bin 008 lira olarak belirlendi.

28 Mayıs 2024 dolar- euro fiyatları 28 Mayıs 2024 dolar- euro fiyatları

Altının ons fiyatı ise şu sıralarda 2 bin 288 dolardan işlem görüyor. Ons altın fiyatı, üst üste üçüncü ayı pozitif tarafta tamamlarken; yatırımcılar bugün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararına ve vereceği mesajlara odaklandı. Fed'in faiz kararı Türkiye saatiyle 21.00'de açıklanacakken, Fed Başkanı Powell'ın basın toplantısı ise 21.30'da gerçekleşecek.

Fed'in faizleri daha uzun süre yüksek seviyede tutacağına yönelik beklentiler, altının ons fiyatını baskılarken; altının Fed'den gelecek mesajlara göre yön bulması bekleniyor. Yatırımcılar, Fed'in kararının altın fiyatlarını nasıl etkileyeceğini yakından takip ediyor.