Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mustang Mach-E SUV'lerin park halindeki araçlara çarpmasıyla meydana gelen iki ölümlü kazanın ardından Ford Motor'un (F.N) eller serbest sürüş teknolojisi BlueCruise hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

MUSTANG MACH-E

Ajansın 130 bin 2021-2024 Ford Mustang Mach-E aracına yönelik yeni sekme açarak yaptığı ön değerlendirme, araçların güvenlik açısından makul olmayan bir risk oluşturup oluşturmadığını belirlemek için ilk adım.

Ford, soruşturmayı desteklemek için NHTSA ile birlikte çalıştığını söyledi.

56 YAŞINDAKİ SÜRÜCÜ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB), 24 Şubat'ta BlueCruise kullanan bir Ford Mustang Mach-E'nin San Antonio, Teksas'ta Interstate Highway 10'da duran bir Honda CR-V'nin arkasına çarparak 56 yaşındaki Honda sürücüsünün ölümüne neden olduğu kaza da dahil olmak üzere iki Mach-E kazası hakkında ayrı soruşturmalar başlattı.

Dünyanın gökyüzünde hareket etme şekli değişiyor: Uçan taksilere bir adım daha… Dünyanın gökyüzünde hareket etme şekli değişiyor: Uçan taksilere bir adım daha…

NTSB ayrıca 3 Mart'ta Philadelphia'da meydana gelen ve NHTSA tarafından atıfta bulunulan diğer kaza olan Ford Mach-E'nin karıştığı bir kazayı da soruşturuyor.

Otomobil güvenliği düzenleyicisi pazartesi günü yaptığı açıklamada, ilk soruşturmasının Philadelphia kazasında BlueCruise'un çarpışmadan hemen önce devreye girdiğini doğruladığını söyledi.

NHTSA daha önce her iki ölümlü kaza ile ilgili özel kaza soruşturmaları açmıştı. Kurum, her iki kazanın da "gece aydınlatma koşullarında" meydana geldiğini belirtti.