Satanizm operasyonunda 261 kişi gözaltına alındı Satanizm operasyonunda 261 kişi gözaltına alındı

Güney Afrika'nın Uluslarası Ceza Mahkemesi'nde İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına, Türkiye de müdahil oldu.

Bugün düzenlenen toplantıda Dışişleri Bakanı Fidan, Güney Afrika'nın Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde İsrail'in Gazze'de soykırım işlediğine dair açtığı dava hakkında önemli bir duyuru yaptı. Bakan Fidan, Türkiye'nin bu davaya müdahil olma kararını açıkladı. Hukukçular ve akademisyenlerle yapılan görüşmelerin ardından alınan bu kararın, Türkiye'nin uzun süredir tartıştığı bir konu olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin yanı sıra uluslararası toplumun da bu davanın önemine dair görüş alışverişinde bulunduğunu ve müdahil olma yönünde yoğun bir istek olduğunu vurguladı. Bu adımın, adaletin tesisi ve uluslararası hukukun güçlenmesi açısından önemli bir adım olduğu ifade edildi.

Riyad'da düzenen Gazze zirvesine işaret eden Bakan Fidan, şunları ekledi: "Riyad'da yaptığım gibi İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere Arap devletleri ve Filistin'i devlet olarak tanıyan ülkelerle görüşmemizde şunu gördük: Bazı ülkeler (bu davada) tutum alma durumundalar.

Fidan, bugüne kadar Nikaragua ve Kolombiya'nın davaya ilişkin somut bir tutum aldığını belirterek,  "Bütün dünyaya duyurulduktan sonra hukuki çalışmalarımızı tamamlayacağız. Bu esnada bütün dost ve müttefik ülkelerle bu konuda daha fazla ne yapılabilir, daha fazla hangi ülkeler başvuruda bulunabilir, onun çalışması içinde olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. (NTV)