POLİTİKA:
Semih Yalçın'dan ,Müezzinoğlu'na soru önergesi
  Sağlık Meslek Liseleri ve Sağlık Meslek Yüksekokullarından her yıl binlerce sağlık personeli mezun olmaktadır. Devlet kurumlarından mezun olanlara yeteri kadar istihdam imkânı sağlanamazken, bunlara ilaveten özel sağlık meslek liseleri de kontrolsüz bir şekilde ülkenin her tarafında çoğalmıştır.
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı sağlık meslek liseleri ile özel sağlık meslek liselerinden ebe, hemşire ve sağlık memuru gibi unvanlarla sağlık personeli mezun olurken; yapılan değişiklikle; ebe yardımcısı, hemşire yardımcısı gibi unvanlarda yardımcı sağlık personeli yetiştirilmektedir. Sahada görev yapmakta olan 2 yıllık ya da 4 yıllık üniversite mezunu ile sağlık meslek lisesi mezunu sağlık personeli arasında hizmet ve sorumluluk açısından bir fark bulunmamaktadır.
Memur olabilmek için, göreve başlama hayali kuran, değişik branşlarda sağlık personelimiz kadro yetersizliği, KPSS engeli gibi kontenjan adaletsizliğinden dolayı atanamamaktadır. Atanamayan sağlık personeli beklerken, diğer tarafta; Özel okullar, Üniversitelerimizde de kontrolsüz bir şekilde bölümler açılmaya devam etmektedirler.
Sağlık alnında elaman yetiştiren kurumlarımız her ne kadar Milli Eğitim bakanlığı yâda YÖK ün kontrolünde olsalar da Sağlık Bakanlığının projeleri doğrultusunda eleman yetiştirmektedirler.

Bu bilgiler ışığında;

1- Türkiye genelinde üniversitelerimize bağlı sağlık personeli yetiştiren meslek yüksekokulu, yüksekokul ve fakülte sayısı nedir?
2- 2016 yılı itibarı ile üniversitelerimizde sağlıkla ilgili eğitim öğretim gören fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında bölümlere göre öğrenci sayısı nedir?
3- 2016 yılında sağlık alanında fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarından mezun olup da atama bekleyen öğrenci sayısı nedir? Bunların illere ve bölümlerine göre dağılımı nedir?

4- Milli Eğitim Bakanlığı sağlık meslek liseleri ile özel sağlık meslek liselerinden mezun olup atama bekleyen (Ebe, hemşire, tıbbi sekreter, anestezi teknisyeni, radyoloji teknisyeni, ilk yardım ve acil bakım teknisyeni, laboratuvar teknisyeni, protez teknisyeni, çevre sağlığı teknisyeni ve ortopedik cihaz ve protez teknisyenliği ) öğrencilerin sayıları nedir?
5- Lise mezunu, iki yıllık meslek yüksekokul mezunu ile dört yıllık üniversite mezunu sağlık personeli arasında görev tanımı ve yetki bakımından fark yoktur. Sağlık Bakanlığı olarak Sağlık çalışanlarına yeniden görev tanımı, (yetki tanımı yapmayı) düşünüyor musunuz?
6- Bakanlığınız bünyesinde ve taşra teşkilatında araştırmacı kadrosunda bekleyen çalışanlarınıza yeniden aktif görev vermeyi düşünüyor musunuz?
7- Sağlık Bakanlığı olarak Sağlık çalışanlarının ek göstergesinin iyileştirilmesine yönelik bir çalışmanız var mı? Varsa bunlar nelerdir?
8- Atanamayan sağlık personellerinin mağduriyetlerini gidermek adına yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Abdullah Gül aday olacak mı? Kafa karıştıran...
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 2019 yılında ortak adaya sıcak bakmadıklarını belirterek...

Haberi Oku