Mezar taşlarına koruma

Erzurum'da bir okulun bahçe duvarında yer alan Osmanlı dönemine ait 19 mezar taşı, bulundukları alandan sökülerek arkeoloji müzesinde koruma altına alındı.

Mezar taşlarına koruma

Erzurum'da bir okulun bahçe duvarında yer alan Osmanlı dönemine ait 19 mezar taşı, bulundukları alandan sökülerek Erzurum Arkeoloji Müzesi'nde koruma altına alındı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, mezar taşları şehir merkezinde bulunan Şair Nefi Ortaokulu bahçe duvarlarında yer alıyor. Taşların, okul duvarının tadilatı sırasında Üç Kümbetler'deki mezar taşlarından alındığı tahmin ediliyor.

Üzerlerinde Arapça yazılar olan 19 mezar taşının 19. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Mezar taşlarının üzerinde hayat ağacı, kandil, çarkıfelek, meşale ve rüzgar gülü gibi motiflerin bulunuyor.

AÇIK HAVA MÜZESİNDE SERGİLENECEK

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, şehrin her yerinde mezarlar bulunduğunu ve içlerinde önemli insanlara ait üzeri işlemeli, motifli hatta yazılı birtakım kitabeler yer aldığını ifade ederek şunları söyledi:


"Şehrin merkezinde yakın tarihe kadar Gez Mezarlığı, Yoncalık Mezarlığı, Köşk Mezarlığı ve hemen Şarif Nefi Ortaokulu'nun yanındaki Üç Kümbetler gibi mezarlıklar vardı. Özellikle Üç Kümbetler, merkez ve konum itibariyle önemli bir mezarlıktı. 1930 ve 40'lara kadar bu mezarlık varlığını koruyordu ve orda önemli insanların mezarları vardı. Tabi bu önemli insanların mezarlarında kitabeler ve Türk motifleri vardı. Zaman içerisinde bu taşlar, bilinçsizlik yüzünden korunmamış, maalesef alınmış, birtakım yerlerde kullanılmış ve birtakım yerlerde kırılmış, dökülmüş ve heba edilmiş. Bunlardan önemli bir kısmı da şu an merkezde bulunan yine tarihi tescilli okullarımızdan Şair Nefi Ortaokulu'nun bahçe duvarlarına bırakılmış, 19 mezar taşımız var. Bunların birçoğu motifli, yazılı ve kitabe tarzında. Biz yaklaşık bir yıldır bu süreci takip ediyorduk. Kuruldan karar çıkardık. Arkeologlarımız, sanat tarihçilerimiz hepsini belirledi ve bu taşları kurtardık. Mezar taşlarını duvarlardan alıp yerlerine normal taşları bıraktık. Taşlar incelenmek üzere Müze Müdürlüğü'ne götürülecek.Taşlar üzerinde çalışmalarımız, temizlik, okuma, tescilleme ve envanter gibi çalışmalarımız olacak. Uzun bir süredir misafirlerimiz, ilim, kültür ve tarihçiler tarafından hep uyarıyorlardı. Onların dedikleri gibi o görüntüler doğru değildi. Tabi ki bunlar bize mirastır. Bu mirası korumak zorundayız. Korurken de doğru yerde doğru şekilde korumak gerek. Öyle duvarlarda, ahırlarda değil. Müzelerde, sergi salonlarında korumalıyız. Bu 19 mezar taşını da birçok yerden topladığımız yüzlerce taş gibi Dadaşkent ilçesinde yaptığımız açık hava müzesinde sergileyeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER