Columbia Üniversitesi'nde bir hafta önce başlayan ve üniversite yönetimi ile öğrenciler arasında gerilime yol açan gösteriler, ülke genelinde destek buldu.

Polis, İsrail'in Gazze'de yürüttüğü saldırılara tepki gösteren öğrencilere ve akademisyenlere sert müdahalede bulundu. New York Üniversitesi'nde 120, Columbia Üniversitesi'nde 100, Emerson Koleji'nde 100, Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde 90, Yale Üniversitesi'nde 60, Teksas Üniversitesi'nde 50, Indiana Üniversitesi'nde 33, Minnesota Üniversitesi'nde 9, Ohio Eyalet Üniversitesi'nde 5 ve Kaliforniya Eyaleti Politeknik Üniversitesi'nde 3 olmak üzere toplamda en az 570 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Maskot ayı bir ülkeye korku yaşattı Maskot ayı bir ülkeye korku yaşattı

Güney Kaliforniya Üniversitesi, 10 Mayıs'ta yapılması planlanan mezuniyet töreninin yaşanan olaylar nedeniyle iptal edildiğini açıkladı. Tören katılımcılarına yönelik güvenlik incelemesinin zaman alacağı gerekçesiyle törenin iptal edildiği duyuruldu. Açıklamada, "Geleneksel olarak 65 bin öğrenciyi, aileleri ve arkadaşlarını kampüse çeken tören iptal edilmiştir" ifadesi yer aldı.

NETANYAHU "DEHŞET VERİCİ" DEMİŞTİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Columbia Üniversitesi'ndeki Filistin yanlısı protestoları "dehşet verici" olarak nitelendirerek, barış yanlısı eylemcileri "antisemitik" olarak suçladı. Netanyahu, bu tür eylemlerin kınanması gerektiğini savundu. Protestoların başlangıcından itibaren, üniversiteler arasında yayılan gösteriler, ABD'deki birçok kesimden destek almıştı. Polisin sert müdahalesi ve gözaltılar, protestoların barışçıl karakterine rağmen artan gerilimi yansıtıyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Patel, Netanyahu'nun sözlerinin, ABD üniversitelerinde Filistin lehine eylem yapan protestoculara yönelik baskı çağrısı olup olmadığı sorusuna, "Onun (Netanyahu'nun) yorumlarına açıklama getirmeyi kendi başbakanlık ofisine bırakacağım ancak onun baskı çağrısı yaptığına inanmıyorum." sözleriyle cevap verdi.