Terörist Başı Öcalan 8 Yıl Sonra Avukatlarıyla Görüştü..! İşte Açıklamalar..!

Terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan 2 Mayıs 2019'da avukatıyla görüştü. Asrın Hukuk Bürosu Avukatı Newroz Uysal, İmralı'da görüştükleri terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın hazırladığı bir metinde, açlık grevlerine ilişkin, "Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz." ifadelerinin yer aldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mart seçimlerinde uğradığı hezimet sonrası "Türkiye İttifakı" çağrısı ve İstanul seçimlerinin iptali söz konusuyken, avukatlara izin verilmesi akıllarda soru işareti uyandırdı. Kulislerden aldığımız bilgilere göre Selahattin Demirtaş'ın da cezaevinden çıkma ihtimali konuşuluyormuş.

Terörist Başı Öcalan 8 Yıl Sonra Avukatlarıyla Görüştü..! İşte Açıklamalar..!

[Haber görseli]

İmralı F Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Öcalan’ın 2 Mayıs 2019’da avukatıyla görüştüğü duyuruldu. Asrın Hukuk Bürosu avukatları, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile İmralı Adası’nda yaptıkları görüşmeye ilişkin İstanbul Taksim Hill Otel'de basın toplantısı düzenledi. Avukat Newroz Uysal, Öcalan ve İmralı'daki diğer hükümlüler Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar, Veysel Aktaş'ın imzasının bulunduğu metni okudu.

“TÜRKİYE'NİN HASSASİYETLERİNE DE DUYARLI OLUNMALIDIR”

Uysal’ın okuduğu söz konusu metinde, “İnanıyoruz ki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kapsamında Suriye'deki sorunların, çatışma kültüründen uzak durularak; içinde bulundukları konumun, durumun Suriye'nin bütünlüğü çerçevesinde Anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılması amaçlanmalıdır. Bu bağlamda Türkiye'nin hassasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır.” değerlendirmesine yer verildi.

“AÇLIK GREVLERİNE SON VERİN” ÇAĞRISI

Söz konusu metinde, açlık grevlerine son verilmesine ilişkin çağrıda da bulunuldu. Metinde, şu ifadelere yer verildi:

“Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz. Bizim için onların akli, fiziki ve ruhi sağlıkları her şeyin üstündedir. Ayrıca en anlamlı yaklaşımın zihinsel ve ruhi duruşun geliştirilmesiyle bağlantılı olduğuna inanıyoruz.

Bizlerin İmralı'daki duruşu, 2013 Newroz Bildirgesinde belirttiğimiz ifade tarzının daha da derinleştirerek ve netleştirerek sürdürme kararlılığındadır. Bizim için onurlu bir barış ve demokratik siyaset çözümü esastır.”  

Avukatların açıklamasından satır başları şöyle:

"Öcalan ile 2 Mayıs tarihinde bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

Öcalan'ın İmralı cezaevinde 8 yıla yakın bir süre avukatlarıyla görüştürülmemesi bizleri kaygılandırmaktadır. Avukat görüşmelerinin devam edeceğine daiir bir bilgi ya da öngörü mevcut değildir.

Öcalan'ın yasal haklarının tesisi için yetkililrei göreve kamuoyunu da duyarlılığa davet ediyoruz."

Terör örgütü PKK lideri Öcalan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bu metin ne bir müzakere ne de bir mutabakat metnidir.

İçinden geçtiğimiz tarihi süreçte derin bir toplumsal uzlaşmaya ihtiyaç vardır. sorunların çözümünde her türlü kutuplaşmadan uzak demokratik müzakere yöntemine şiddetle ihtiyaç vardır.

Türkiye'nin ve hatta bölgenin sorunlarını başta savaş olmak üzere, fiziki şiddet araçlarıyla değil, yumuşak güçle yani akıl, politik ve kültürel güçle çözebiliriz.

Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlanacak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz.

Bizlerin İmralı'daki duruşu 2013 Newroz Bildirgesi belirttiğimiz ifade tarzının daha da derinleştirererek ve netleştirerek sürdürme kararlığındadır."

İşte avukatların basına dağıttığı açıklama metni:

[Haber görseli]

Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER