Melek Bakışlı Güzel Kız Neşe Alten Mezarı Başında Anıldı

Terör örgütü PKK tarafından bundan tam 21 yıl önce hain bir saldırı sonucunda şehit edilen öğretmen Neşe Alten unutulmadı.

Melek Bakışlı Güzel Kız Neşe Alten Mezarı Başında Anıldı
Öğretmen Neşe Alten 21 yaşında başladığı öğretmenlik görevine aynı yıl hazin bir şekilde veda etmişti. PKK terör örgütü tarafından 26 Ekim 1993 tarihinde haince bir saldırı sonucunda şehit edilmişti. Alten hayatını kaybettiğinde henüz 25 günlük öğretmendi.

HERKES UNUTTU GENÇLER UNUTMADI

Ekşi Sözlük üzerinden örgütlenerek, haberleşen yaklaşık 20 genç Neşe Öğretmen’in şehadet yıldönümünde önce mezarını sonra ailesini ziyaret etti.

Aralarında Haberhergün yazarlarından Ahmet Uzun'da yer aldı.

HER ŞEY EKŞİ SÖZLÜKTEKİ BU DUYURU İLE BAŞLADI

21 yaşında güneydoğu'da öğretmenlik yaparken pkk tarafından babası ile birlikte vurulan şehit öğretmen neşe alten ve babasını 21. yıldönümünde mezarı başında anma programıdır. daha sonra ise halen hayatta olan annesi ziyaret edilecektir.

Birbirini tanımayan gençlerin internet üzerinden kutlu bir amaç için biraraya gelerek, kızlarının ölüm yıldönümlerinde kendilerini ziyaret etmesinden büyük gurur duyduklarını belirten Alten ailesi, “böylesine gençler olduğu sürece Türk milletinin sırtı yere gelmez” dedi.

Ahmet Uzun Haberhergün'deki köşesinde Neşe öğretmenle ilgili olarak 23 Eylül 2014'te kaleme aldığı "Melek Bakışlı Güzel Kız" başlıklı makalesinde ," Tekirdağ Şarköy’de 1972 yılında doğan, Hasan ve Nazife Alten’ın kızları Neşe öğretmeni hatırlayın istedim.
Sinop Öğretmen Lisesi 4/A sınıfı öğrencisi iken, 1986 yılında, öğretmenler günü nedeniyle yazmış olduğu ödevinde;

“Ben tükenmez olayım tüm insanlara, yolculara yeteyim istiyorum. Korkuyorum bazı geceler, karanlık geliyor her yer bana, karanlık çok karanlık. Üşüyorum yatağımda. O zaman unutayım diye, avunayım diye annemi, babamı, kardeşlerimi düşünüyorum. Yurdumu, binlerce şehidin kanıyla sulanmış yurdumu düşünüyorum” satırlarını yazan Neşe öğretmeni.

İlk görev yeri olan, Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Çavuşlu Köyünde, harap haldeki okul ve lojmanı, henüz almadığı maaşıyla tamir ettiren Neşe öğretmeni…

Gözü gibi sakındığı güzel kızını görev yerine yalnız göndermeye çekinen babası, gözlerinin önünde linç edilip,başına ateş edilerek öldürülen Neşe öğretmeni…

Kaldığı lojmandan köyün dışına kadar yerlerde sürüklenip, ateş ettikleri otomatik silahlarlarla vücudu parçalanan, 22 günlük öğretmen, 22 yaşındaki melek yüzlü kızı

***
Hayat çok garip… Etrafımı izliyorum, “barış” palavralarına inananların mutluluklarına şaşırıyorum… Hemen sonrasında, “demokrasi” palavralarına aldananların şaşkınlıklarıyla hüzünleniyorum… Yakılan okulları görüp, gerçeklerin bir nebze olsun farkına varanların samimi hüzünleriyle, onlarla bir kez olsun aynı duyguyu paylaşabildiğim için, buruk da olsa mutlu olabiliyorum…

Bugün, taşıdıkları sıfatları Abdullah Öcalan tarafından belirlenmiş isimlerin, herkese insan hakları dersi verir havalarındaki konuşmalarını televizyonlarda izliyor musunuz? İzliyorsunuz değil mi? İzlerken gözlerinizin önüne Neşe öğretmenin bakışları gelsin…

“Vatan” dedikleri, kutsal saydıkları memleketlerinin çocuklarına hizmet etmek için gittikleri köylerde, mezralarda, işkence edilerek katledilen, çoğu henüz 20’li yaşlarındaki, silahsız, savunmasız, kimsesiz evlatlarımızı hatırlayın izlerken. Ardından “Kimsesizlerin kimsesi olmak” için iktidara geldiklerini söyleyenleri hatırlayın.

Sahi, “kimsesiz” olan kim, hiç düşündünüz mü?"
diyordu.

MAKALENİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

NEŞE ALTEN KİMDİR?

Neşe Alten 1 Ocak 1972 tarihinde, Tekirdağ'ın ilçesi Şarköy'de doğdu. İlk ve orta okul eğitiminden sonra, Sinop Öğretmen lisesini kazanarak öğretmen olmaya karar verdi.

Daha sonra Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesini kazandı.

2 temmuz 1993 tarihinde Diyarbakır'ın Bismil ilçesi, Çavuşlu köyü İlkokulunda öğretmenlik hayatına başladı.

Neşe Alten 26 ekim 1993 gecesi daha 25 günlük öğretmen iken, PKK köpekleri tarafından babası ile birlikte çok genç yaşta 21 yaşındayken şehit edilmiştir.

Anma etkinliğine katılan isimlerini bilmediğimiz bütün gençlere tüm kalbimiz teşekkür ediyoruz.

Haberhergün.com
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2014, 23:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER