Yoğun bakımlar 30 yaş kişilerle dolu

Koronavirüs etkisini tüm dünyada sürdürmeye devam ederken virüsün geçirdiği mutasyonlar da etkilediği kesimler açısından uzmanları endişelendiriyor. Salgının üçüncü dalgasının hissedildiği Kanada'da İngiliz mutasyonu en çok gençler arasında yayılıyor.

Yoğun bakımlar  30 yaş kişilerle dolu

Yoğun bakımlar 30'lu yaşlardaki insanlarla dolu. Geçtiğimiz hafta sonu 1 milyon vaka sınırını aşan ülkede salgından en çok etkilenen bölgeler Ontario, Quebec ve British Columbia. Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Theresa Tam, söz konusu bölgelerde ek önlemler uygulanmaya başladığını duyurdu. Dr. Tam, tespit edilen vakaların yüzde 64’ünün mutasyon geçirmiş virüs olduğunu, bunlardan yüzde 90’ının da Eylül 2020’de ortaya çıkan İngiliz mutasyonu olduğunu vurguladı.

DAHA HIZLI YAYILIYOR

Ontario eyaleti sağlık yetkilileri, yoğun bakımdaki hastaların durumunu kamuoyuyla paylaştı. Yetkililer, eyalette yoğun bakımda tedavi gören Covid-19 hastalarının yaklaşık yarısının 60 yaş altındaki kişiler olduğunu duyurdu. Eyaletin başkenti Toronto’da görev yapan Dr. Kashif Pirzada, “Burada alarm durumundayız. Daha önceki iki dalgadan çok daha hızlı yayılıyor. Yoğun bakım servisleri 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlardaki insanlarla dolu” ifadelerini kullandı.

AŞILAMA KAMPANYASINDA GERİDE KALDIK

Ontario hükümetinde danışma kurulunda yer alan Adalsteinn Brown aşılama kampanyasında geride kalmalarına dikkat çekerek, “Mutasyon yayıldıkça, corona virüsünün daha hızlı ve daha genç insanları öldürdüğünü göreceksiniz. Şu an önceki döneme göre çok daha hızlı yayılıyor. Üçüncü dalgayı kırabilmek için yeterince hızla aşılama yapamadık” dedi. Yaklaşık 38 milyon nüfusu bulunan Kanada’da, şimdiye dek nüfusun yalnızca yüzde 1.75’i tamamen aşılanabildi. Hükümet verilerine göre en az bir doz aşı olan kişilerin oranı ise yüzde 11.86’da kaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER