Türkiye, Somali'nin IMF'ye vadesi geçen borcunun ödenmesine katkıda bulundu

Türkiye, Somali'nin IMF'ye olan ve vadesi geçmiş borcunun ödenmesine katkıda bulundu. Bu katkıyla Türkiye, Somali'nin IMF'ye olan borcunun 3,5 milyon dolarını ödedi.

Türkiye, Somali'nin IMF'ye vadesi geçen borcunun ödenmesine katkıda bulundu

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) bünyesindeki Ağır Borçlu Fakir Ülkeler inisiyatifinin, Somali'nin borcunun hafifletilmesi amacıyla başlattığı girişime Türkiye, 3 milyon 487 bin dolara karşılık gelen 2 milyon 372 bin SDR'lik (özel çekme hakkı) hibe desteği verdi.

Resmi Gazete'de yayınlanan Milletlerarası Anlaşma'da yer alan bilgilere göre, IMF tarafından 25 Mart 2020'de Özel İhtiyat Hesabı ve IMF'nin tahsili gecikmiş faiz alacaklarından kaynaklanan gelir kaybının telafi edilmesi amacıyla yapılan kesintilerden Türkiye'ye 11 milyon 906 bin SDR iade edildi.

Bu paranın 2 milyon 372 bin SDR'si Somali'nin yönetilen hesabına Türkiye'nin kota payı oranında hibe edildi.

Somali Adalet Bakanı Nur'dan teşekkür mesajı

Eğitimini Türkiye'de tamamlayan, Somali'deki yeni kabinede de Adalet Bakanı olarak yer alan Abdulkadir Muhammed Nur, bu gelişme üzerine sosyal medyadan teşekkür mesajı paylaştı. Nur mesajında şöyle dedi;

Somali Cumhuriyeti'nin IMF'ye olan birikmiş borcunu kendisinin IMF'den alacağı para karşılığında sildiren Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve onun şahsında dost ve kardeş Türkiye devletine teşekkür ederim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER