Kırgızistan'da çocuklar arasında zatürre vakaları artıyor

Kırgızistan'da çocuklar arasında zatürre vakaları artıyor

Kırgızistan Ulusal Anne ve Çocuk Sağlığı Koruma Merkezi Direktörü Kamçibek Uzakbayev, son 24 saatte 32 çocuğa zatürre teşhisi konulduğunu ve zatürre teşhisi konulan çocuk sayısının 150’ye yükseldiğini belirtti.
Kırgızistan'da çocuklar arsında zatürre vakaları giderek artıyor. Kırgızistan Ulusal Anne ve Çocuk Sağlığı Koruma Merkezi Direktörü Kamçibek Uzakbayev yaptığı açıklamada, son 24 saatte 32 çocuğun zatürre nedeni ile hastaneye kaldırıldığını, zatürre teşhisi konulan çocuk sayısının 150’ye yükseldiğini kaydetti. Tedavi gören çocukların bazılarının sağlık durumunun ağır olduğuna dikkat çeken Uzakbayev, “Zor, fakat hastalığın üstesinden geliyoruz. Durum kontrolümüzde. Hem toplum kökenli pnömoni hem de viral pnömonisi var. Bu mevsimsel bir artış. Her yıl bu dönemde yaşanan bir durum. Ancak bu yıl korona virüs (Covid-19) durumu zorlaştırdı" dedi.

Covid-19 vakalarının yüzde 4,6’sını çocuklar oluşturuyor
Kırgızistan Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilerde, toplam Covid-19 vakalarının yüzde 2,9’unu ortaokul yaşındaki, yüzde 1,7’sinin ise okul öncesi yaş grubunda yer alan çocukların oluşturduğu ifade edildi. Ülkede ilk Covid-19 vakasının tespit edildiği Mart ayında uzaktan eğitim kararı alınan Kırgızistan’da, Ocak ayından itibaren kısmen yüz yüze eğitim başlanmıştı.
Kırgızistan’da, pandemi başlangıcından bu yana toplam 85 bin 564 Covid-19 vakası tespit edildi. Ülke genelinde Covid-19 nedeniyle toplamda bin 444 kişi ise hayatını kaybetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER