Kazakistan 4 milyon doz ek Sputnik V aşısı alıyor

Koronavirüsle mücadele de Kazakistan, Rusya’dan 4 milyon doz ek Sputnik V aşısı alacak.

Kazakistan 4 milyon doz ek Sputnik V aşısı alıyor

Rusya’nın başkenti Moskova’da temaslarda bulunan Kazakistan Başbakanı askar mamin ve beraberinde ki heyet Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ile bir araya geldi.

Görüşmede taraflar koronavirüsle ortak mücadele imkanlarını ele aldı ve salgının iki ülke ekonomi üzerindeki etkisini hafifletmek için alınacak önlemler görüşüldü. 

 Virüsün yayılmasını önlemek için toplu aşılamanın önemli olduğuna dikkat çeken taraflar görüşmeler sonunda Kazakistan’a 4 milyon doz ek Sputnik V aşısı verilmesi konusunda anlaşma imzaladı.

İki ülke arasında 2020 yılı verilerine göre ticaret hacminin 18.2 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken taraflar, Kazakistan ve Rusya arasında 2021-2025 için kapsamlı bir ekonomik işbirliği programının geliştirilmesi ve imzalanmasına yönelik çalışmaların yoğunlaştırılması gerektiği kaydedildi.

Kazakistan Rusya ile yaptığı anlaşma ile aralık 2020’de Karaganda da 2 milyon doz Sputni V aşısı üretmeye başlamıştı. Şubat 2021’de başlanan toplu aşılamada yıl sonuna kadar toplam 6 milyon kişinin aşılanması hedefleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER