İYİ PARTİ VE MHP BİRLEŞECEK(!)

Meral Akşener’in kurduğu İyi Parti’de özellikle 24 Haziran seçimlerindeki başarısızlığın ardından başlayan tartışmalar istifalarla devam ediyor.

İYİ PARTİ VE MHP BİRLEŞECEK(!)

Meral Akşener’in kurduğu İyi Parti’de özellikle 24 Haziran seçimlerindeki başarısızlığın ardından başlayan tartışmalar istifalarla devam ediyor. Partinin ülkücü hareketten gelen kurucuları Hediye Akdere ve Akşener’in sınıf arkadaşı da olan Hayrettin Barut’un istifaları ve Akdere’nin “Ülkücüler tasfiye ediliyor” çıkışı parti içinde yaşananları bir kez daha gözler önüne serdi. Tartışmalar devam ederken MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın “İyi Parti’ye gidenler tekrar kendi yuvaları MHP’ye gelecektir” açıklaması da kafa karışıklığına neden oldu.

KURUCU ÜLKÜCÜ İRADE’

Partiyi kurarken tüm vatanseverleri kucaklamak istediklerini söyleyen Hayrettin Barut Aydınlık’a konuştu. İyi Parti’yi esas kuranın ülkücü irade olduğunu belirten Barut şunları söyledi: “Ülkücü kökenden gelmeyenler partinin ülkücü ağırlıkta olduğunu, ülkücüler de partinin kurucular kurulunda ülkücü ağırlık olmadığını iddia ettiler. Benim için bu iki iddia da geçersiz. Önemli olan vatansever, insan haklarına saygılı, insanların olması. İstifa eden arkadaşlar MHP’ye dönerler dönmezler, o arkadaşları bağlar. Ben geri dönmek adına istifa etmedim. Benim istifam şerefli bir istifadır. Yapılan yanlışlara ve uygulamalara dikkat çeken bir istifaydı.”

 

İSTİFA EDENLER DAVA İNSANLARI’

“İyi Parti’nin omurgası ülkücülere mi ait” sorusunu yönelttiğimiz Şefik Çirkin de bunu doğruladı. İyi Parti’nin kuruluşunun ülkücülerin MHP’de verdiği demokrasi mücadelesinin eseri olduğunu belirten Çirkin, istifa eden isimlerin ülkücü harekete ve İyi Parti’ye büyük emekleri geçmiş, dava insanları olduklarını söyledi. Çirkin şöyle konuştu: “Amacımız hangi ideolojik görüşten, etnik kökenden olursa olsun vatanın milletin bütünlüğünü düşünen bizim dışımızdaki kitlelerle buluşmaktı. Tamamen ülkücü olsun ve bu parti ülkücülerin olsun diye bir iddiamız olmadı. İyi Parti bunu kısmi de olsa başarmıştır. 7-8 aylık bir parti yüzde 10 oy alarak meclise girmeyi başarabilmiştir. İyi Parti’nin milletvekillerinin çoğunluğu da ülkücüdür. Birçok siyasi partide olduğu gibi seçim sonrası bir takım sıkıntılar olabilir. İyi Parti bu sıkıntıları aşacak.”

Erkan Akçay’ın açıklamalarını da değerlendiren Çirkin, MHP’nin önce ayrılma şartlarını ortadan kaldırması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde arzu edilen başarıyı yakalayamadıklarını ancak parlamentoda yakaladıklarını belirten Çirkin, faturanın Akşener’e kesilmesinin doğru olmadığını ifade etti

EMEK VERENLER GÖRMEZDEN GELİNDİ’

İyi Parti’deki istifaların Başkanlık divanındakilerin kendi istedikleri isimleri listelere koymasından kaynaklandığını, en başından beri çalışmalara katılanların görülmediğini vurgulayan Ruhat Mengi, partililerin “İlk günden beri sizin yanınızdaydık, listelere başkalarını aldınız” diyerek istifa ettiklerini belirtti. “Bana kalırsa İyi Parti ile MHP sonunda birleşecektir” diyen Mengi, İyi Parti’nin bu kadar MHP ağırlıklı olacağını düşünmediğini söyledi. Mengi şöyle konuştu: “Türkiye’nin merkez partiye ihtiyacı olduğunu düşünmüştüm. Sonunda MHP ile birleşecek bir parti olacağı aklımın köşesinden bile geçmemişti. Ben bunu teşkilat seçimlerinde farkettim. Aday listelerini görünce bu durumun düzelmeyeceğini farkettim. Akşener’in de yeteri kadar inandırıcı olmadığını düşünüyorum. Akşener’in onları rahatsız eden bir takım söylemleri de var. Kürt siyasi hareketi sözü birçok ülkücüyü rahatsız etti.”

 

TASFİYE İDDİALARINI YALANLADI

İddiaları ve İyi Parti’de yaşananları Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk’a da sorduk. Koncuk, İyi Parti’deki tasfiye iddialarını yalanladı ve partilerinin merkez partisi olma iddiasında bir siyasi hareket olduğunu söyledi. Koncuk, parti içinde vatansever özellikleri öne çıkmış ülkücülerin de sosyal demokratların da olduğunu belirtti. Koncuk sorularımıza şu yanıtları verdi: “Bir takım insani duygularla ayrılmayı saygıyla karşılarım. Milletvekili sırasını beğenmez, umduğunu bulamaz. Ama hiçkimse insani kaygılarına ‘şunlar tasfiye ediliyor’ diye gerekçe yaratmamalıdır. Ülkücüleri, sosyal demokratları tasfiye ediyorlar iddiaları tamamen duygusal ifadelerdir. İyi parti yerindedir, kuranlar da destek verenler de sapasağlam yerinde durmaktadır. Hedefimiz çok yukarıdaydı. İktidar olmak, Genel Başkanımız Akşener’i Cumhurbaşkanı yapmaktı. Sekiz ayını doldurmuş bir siyasi hareket yüzde 10 oyla 43 vekille meclise girdi. Zorlukları üstüste koyduğumuzda İyi Parti’nin başarısını görmemek akıl dışıdır.”

'MİLLET İTTİFAK'I BİTTİ'

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, İyi Parti Başkanlık Divanına ilişkin açıklama yaptı. Başkanlık Divanı’nın 24 Haziran seçimi sonuçlarını değerlendireceğini belirten Çıray partinin milletin kendisine verdiği görevi eksiksiz yerine getireceğini ifade etti.

Millet İttifakı’yla ilgili konuşan Çıray “Bizim yaptığımız işbirliği bir koalisyon değildi, bir seçim işbirliğiydi. Seçimlerin sona ermesiyle Millet İttifakına şu anda bir ihtiyaç kalmamıştır” ifadelerini kullandı.

“Olası bir erken yerel seçimde ittifak tavrınız ne olacak, devam edecek mi? Parti olarak erken seçime hazır mısınız” sorusuna Çıray, “Biz her seçime hazırız. Hükümetin erken seçime gidebileceğini zor görüyorum. Ancak CHP kendi içindeki sorunları erteleyebilmek için böyle bir erken seçim kavramını ortaya atmış olabilir” yanıtı verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER