Ruhi Kılıçkıran

Ülkücü hareketin can yarası, ilk şehidi Ruhi Kılıçkıran

Ruhi Kılıçkıran
HABERİN GALERİSİ
RUHİ KILIÇKIRAN

RUHİ KILIÇKIRAN

Ülkücülerin kaderi budur. Dirimiz Öksüz, Ölümüz yetimdir bizim...

Ülkücü hareketin can yarası, ilk şehidi Ruhi Kılıçkıran

Ruhi Kılıçkıran 1946 yılında Osmaniye’de dünyaya gelmiş, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra, 1966’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne başlamıştır.

ÜLKÜCÜ HAREKETİN İLK KAYBI, RUHİ KILIÇKIRAN

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Ruhi Kılıçkıran, 4 Ocak 1968’de Ankara Site Talebe Yurdu kantininde vurularak hayatını kaybetti. Kılıçkıran, Ülkücü hareket içerisindeki ‘ilk şehit’ olarak anılıyor.

1946 yılında Osmaniye'de dünyaya gelen Ruhi Kılıçkıran, 1966'da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne kayıt oldu. Ülkücü harekete ne zaman dahil olduğu bilinmese de, üniversitede okuduğu sürede "Türk-İslam Devası"nın içinde yer aldığı söyleniyor.

Yurt kantininde vuruldu

Sıtkı Keskin’in ‘Üniversite ve Köy’ dergisinin Ocak 1968’deki sayısında kaleme aldığı yazıya göre olay, Ramazan ayına denk gelen 4 Ocak 1968 akşamında yaşandı. Site Talebe Yurdu’nun kantinine gelen bir öğrencinin dini reddeden söylemlerde bulunması üzerine, öğrenciler arasında tartışma çıktı. İki öğrencinin tabancayla ateş etmesi üzerine Kılıçkıran sırtından vuruldu. Hastaneye kaldırılan Kılıçkıran, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

İki kardeşin silah çektiği iddia edildi

Silahlardan birini ateşleyen kişinin, bir önceki senenin Yurt Talebe Başkanlığı’nı yapan Zülküf Şahin olduğu, Kılıçkıran’ı vuran kişinin ise Şahin’in üvey kardeşi olduğu iddia edildi.

Dönemin gazetelerinde yer almadı

Kılıçkıran’ın öldürülmesine ilişkin, dönemin sağ görüşlü gazetelerinde dahi bir haber ya da herhangi adli işleme dair bir bilgiye rastlanmıyor. Kılıçkıran adına bir de Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından verilen ulaşım bursu bulunuyor.

    

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER