İstinye Park'a Katarlı ortak

Doğuş Holding, İstanbul'un lüks markalara ev sahipliği yapan AVM'lerinden İstinye Park'ta hisse satışı için Katarlı Qatar Holding LLC ile anlaştı. Rekabet Kurumu, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada İstinye Park'ın satışa konu olan hisselerinin Qatar Holding LLC tarafından devralınması işlemine izin verildiğini duyurdu. Finansbank'ın da ortağı olan Katarlılar, İstinye Park'ta stratejik ortak olacak. Satışa konu olan hisse oranı açıklanmazken İstinye Park AVM'de yüzde 58 hisse ile çoğunluk yine Türk ortaklardan oluşan Orta Gayrimenkul'e ait.

İstinye Park'a Katarlı ortak

Doğuş Grubu, İstinye Park'ta hisse satışı için Qatar Holding LLC ile el sıkıştı. Rekabet Kurumu'nun yaptığı duyuruda, "Doğuş Turizm Sağlık Yatırımları ve İşletmeciliği Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ve dolayısıyla İstinyePark Alışveriş Merkezi’nin ortak kontrolünün Qatar Holding LLC tarafından devralınması işlemine izin verildi." ifadeleri kullanıldı. Böylece Finansbank'ın da ortağı olan Katarlı grup 2007 yılında açılan AVM'nın stratejik ortağı oldu.

270 bin metrekare yüzey, 87 bin metrekare mağaza alanına sahip İstinye Park AVM'de yüzde 58 hisse ise Orta Gayrimenkul Yatırım Yönetim şirketine ait. İstanbul'un en lüks markalarının yer aldığı AVM'lerinden olan İstinye Park için Qatar Holding'in söz konusu hisse için ne kadar ödeyeceği ise açıklanmadı. Doğuş Grubu'nun İstinye Park'ta yüzde 42 hissesi bulunuyordu. Katarlı yatırımcıya Doğuş Grubu'nun hisselerinin ne kadarını devredeceği ise açıklanmadı.

YENİDEN YAPILANMA DEVAM EDİYOR

Nisan 2019'da 2.7 milyar dolarlık borcunu 12 banka ile yeniden yapılandırma kararı alan Doğuş Holding'in, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerden etkilenen yeme içme ve turizm sektöründeki yatırımlarının yanı sıra otomobil grubunda da bazı varlıklarını elden çıkarabileceği belirtilmişti.

Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk Ağustos 2019'da grubun bu yıl içinde 700-800 milyon Euro civarında bir varlık satışı planlandığını ifade etmiş ve D-Marin kontrolündeki BAE, Yunanistan ve Hırvatistan’da bulunan marinalar Lüksemburg merkezli fon CVC Capital'e devredilmişti.

FİNANSBANK'IN DA ORTAĞI

İstinyePark’a ortak olan Katarlı Qatar Holding LLC, dünyanın en büyük fonlarından Qatar Investment Authority’ye (QIA) ait. 335 milyar dolarlık varlığıyla dikkat çeken Katar hükümetinin petrol ve doğalgaz fazlasını yönetmek için Katar Emiri Hamad bin Khalifa Al Thani tarafından 2005’te kuruldu. Ortadoğu’nun en büyük emlak yatırım şirketlerinden Qatar Diar’ı da kontrol eden şirket, 2015’te Finansbank’ı 2.75 milyar dolara satın alan Qatar National Bank’ın da yüzde 50 ortağı. Dünyaca ünlü bankacılık devi Barclays’in yüzde 12.7’sini, Volkswagen Group, Porsche, Hochtief Sainsbury’s de yüzde 17’lik payı bulunan QIA, Technip, Air Liquide, Vinci SA, GDF Suez, Veolia, Vivendi, Royal Monceau, France Telecom, Areva, Credit Suisse gibi devlere de ortak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER