DSÖ aşı ile ilgili son noktayı koydu

Dünya Sağlık Örgütü, son zamanlarda tartışma konusu olan AstraZeneca ile ilgili açıklamada bulundu. DSÖ aşının kullanılması yönünde öneride bulundu.

DSÖ aşı ile ilgili son noktayı koydu

Son dönemin en tartışmalı aşısı olan AstraZeneca aşısı için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) açıklamada bulundu.

DSÖ aşının faydasının risklerinden fazla olduğunu ifade ederken kullanılması önerisi yaptı.

DSÖ'den yapılan açıklamada, örgüte bağlı Küresel Aşı Güvenliği Danışma Komitesi'nin AstraZeneca aşısının son güvenlik verilerini dikkatle değerlendirdiği belirtildi.

DSÖ'DEN KULLANIM ÖNERİSİ

Kullanımında tartışma olan ve Avrupa İlaç Ajansı'nın da hakkında değerlendirme için görüşmeler yaptığı AstraZeneca aşısı için Dünya Sağlık Örgütü'nden açıklama geldi.

DSÖ'den yapılan açıklamada, incelemenin tamamlanması sonrası bulguların derhal kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi. Faydasının risklerinden fazla olduğu belirtilen AstraZeneca aşısının kullanımının sürdürülmesi önerildi.

İNGİLİZ KABİNESİ TAVSİYE ETTİ

AstraZeneca Oxford tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının kullanımı için İngiltere kabinesinden tavsiyeler de geldi. Kan pıhtısına neden olduğu belirtilerek 20'den fazla ülke tarafından askıya alınan karara rağmen İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, "AstraZeneca Oxford koronavirüs aşısı güvenli. Herkesi aşı yaptırmaya davet ediyorum" dedi. Bakan Hancock, "Bu aşıların etkilerini her zaman gözden geçiriyoruz ve AstraZeneca Oxford aşısının şu anda İngiltere’de hayatları kurtardığını biliyoruz, bu yüzden çağrı alırsanız, aşıyı yaptırın" dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da aşının yaptırılması noktasnda tavsiyede bulundu. Johnson, Oxford-AstraZeneca aşısına olan güvenini teyit ederek, ilk dozu çok yakında alacağını söyledi.

ASTRAZENECA AŞISINDA BÜYÜK ŞÜPHE

Kan pıhtılaşması başta olmak üzere farklı yan etkiler nedeniyle 20'den fazla ülkede askıya alınan aşının kullanımı Norveç, Danimarka, İzlanda, Romanya, İtalya, Bulgaristan, İrlanda, Almanya, Hollanda, İspanya, İsveç ve Endonezya'da geçici olarak durdurmuştu. 

Avrupa İlaç Ajansı'nın söz konusu aşıyla ilgili yarın değerlendirme yayımlaması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER