Euronews’in Yunanistan’da yayın yapmakta olan Kathimerini gazetesine dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin ABD’den satın aldığı F-16 savaş uçaklarını Yunan adaları üzerindeki uçuşlarda değil, sadece NATO’nun amaçları doğrultusunda kullanabileceği şartı getirildiğini iddia etti.

ABD’YE GİZLİ MEKTUP

Kathimerini gazetesi, haberini diplomatik kaynaklara dayandırarak ABD Dışişleri Bakanlığının bu şartı, Temsilciler Meclisi ve Senato'nun ilgili dört komitesine gönderdiğini ve gizli bir mektupla bildirdiğini yazdı. Söz konusu mektupta, bu şartın ihlal edilmesi durumunda, Dışişleri Bakanlığı'nın sorunu çözmek için inisiyatif almayı garanti altına aldığı belirtildi. Sorunun çözülmeme durumunda ise F-16 programının sonlandırılacağı iletildi.

Erdoğan'ın eski metin yazarı sordu “Bir Türk ve Suriyeliyi yan yana koyarsanız hangisini seçersiniz?” Erdoğan'ın eski metin yazarı sordu “Bir Türk ve Suriyeliyi yan yana koyarsanız hangisini seçersiniz?”

S-400 FÜZELERİ SIRASINDA DA BENZER BİR OLAY YAŞANMIŞ

Benzer bir olayın Ankara'nın Rusya'dan S-400 füzesi aldığı esnada da yaşandığı ve Türkiye’nin, ortak geliştirici ülke olduğu F-35 programından çıkarıldığı aktarıldı. Ayrıca, normal şartlarda Yunanistan hükümetinin, mektubun içeriğini görmek isteyeceğini fakat Yunanistan'a dost Kongre üyelerinin verdiği güvencelere dayanarak, mektubun tatmin edici olduğuna inandıkları da vurgulandı.

Editör: Haber Merkezi