Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında icra edilen Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) sonuç bildirgesinin 7. Maddesi yapay zeka ile ilgiliydi.

Bunun ne anlama geldiğini TRT HABER muhabiri Sertaç Aksan yazdı.

Yapay zeka alanında kaydedilen ilerlemenin, insanlık tarihinde yeni bir merhaleye geçilmesini mümkün kılabilecek büyük fırsatlar sunduğuna; bununla birlikte, bahse konu sahadaki potansiyelin birtakım sınamaları ve siber alanda oluşan yeni tehditleri de beraberinde getireceği vurgulandığını anlatan Aksan, Türkiye’nin, yapay zeka çalışmalarının ilmi, askeri, iktisadi ve içtimai neticelerine hazırlıklı olmasının ve bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesinin önem ve önceliğine işaret edildiği kamuoyuna duyurulduğunu bildirdi.

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Güneysu konu hakkında ayrıntıları anlattı:

Her ne kadar son dönemlerde daha sık duysak da esasen yapay zekanın çeşitli sektörlerde uygulanmasının yeni bir gelişme olmadığını söylüyor Prof. Dr. Güneysu. Sivil havacılık, tıp, finans alanlarında yapay zekanın zaten kullanıldığını anımsatıyor.

Mars’ta su bulunması ne anlama geliyor! Mars’ta su bulunması ne anlama geliyor!

“Hatta özellikle sivil havacılık alanında yapay zekanın gerçek kişiler üzerindeki etkilerine ilişkin kapsamlı araştırmalar icra edilmiş. Hem de yıllar yıllar önce... 1980’lerden bahsediyorum” diyor.

Prof. Dr. Gökhan Güneysu, otomatik veya yarı-otonom savunma araçlarının askeri alanda kullanılmasının da dünkü mesele olmadığını kaydediyor. Patriot ve Aegis gibi füze sistemlerinin otonomiye yaklaşan çalışma modları uzun zamandır mevcut olduğunu anımsatıyor.

Bu noktada önemli bir parantez açıyor Prof. Dr. Güneysu ve şöyle devam ediyor:

“Ancak yapay zeka otonominin de ötesine geçme potansiyeline sahip. Bu nedenle biz bu son gelişmelere askeri teknolojilerdeki 3. devrim diyoruz… İlk iki devrim barutun kullanılması ve sonrasında nükleer silahların geliştirilmesi.

Haliyle, yapay zekanın devlet kurumları tarafından tartışılması tam da olması gerekendir. Türkiye Cumhuriyeti bu karar ile yapay zekanın önemini idrak ettiğini ilan etti. Ayrıca, bu konudaki çalışmalar dünyanın her yerinde tüm hızıyla devam ederken gelişmeleri izlemekle yetinmeyeceğini de açıklamış oldu.”

İşin askeri kısmını biraz daha açmak istiyoruz. ABD, İsrail, Rusya, Çin ve kimi bazı ülkelerin bu alanda çalışmaları olduğunu biliyoruz. Prof. Dr. Güneysu, yapay zekanın askeri mevzularda çok büyük avantajlar sağladığı gerçeğine işaret ediyor.

Hiç yorulmayan, hiç acıkmayan, hedefe angaje olduğunda hiç ıskalamayan, normal bir insanın saatler içinde inceleyebileceği bilgi yığınını saniyede analiz edebilen sistemlerden bahsettiğimizi anlatıyor.

Prof. Dr. Güneysu, yapay zeka konusunda ilerleme sağlayan devletler ile bu konuda ihmalkar davranmış olanlar arasındaki asimetrinin şimdiye kadar gördüklerimizin çok çok ötesinde bir fark oluşturacağının da altını çiziyor.

Tüm bunları alt alta koyduğumuzda Türkiye Cumhuriyeti’nin neden yapay zeka meselesini MGK’da gündeme alacak kadar önemsediğini daha iyi anlıyoruz. Prof. Dr. Gökhan Güneysu, sözlerini konunun ‘devlet’ penceresinden nasıl göründüğüne değinerek noktalıyor:

“Askeri alanda yapay zekanın kendi algoritmalarını yazma, düzeltme, kontrol etme yeterliliği kazanması yeni bir süreç başlatacak. Belki de ‘insan eli kontrolü’ yapay zekaya karşı yarışını kaybedecek.

Sorunlar ve süreçler yapay zeka ile daha hızlı çözüme kavuşturulacak, düzenlenecek. Yani bu treni kaçırmanın maliyeti öngörülemez. Aksi durumda sonuçları da pek vahimdir.

NBA maçlarını izlersiniz. Orada bir robot uzaktan atış yapar. Ve asla da kaçırmaz. İşte yapay zeka o robotu kontrol eden güç olacak ama bu sefer basket topu değil mühimmat atacak. Buna karşı durmak mümkün değil.

Bu alanda farkı açan, siyasal açıdan da başat hale gelecek ve uluslararası siyasetin başrol oyuncularından biri olacak.

MGK’nın bu kararı çok önemli ve son derece de olumlu. Oluşacak asimetrinin zayıf yanında kalmayı reddeden bir devlet reaksiyonu söz konusu. Bu tavır kanaatimce ulusal menfaatlerimize hizmet edecek bir tavırdır ve mutlaka desteklenmelidir.”

Editör: Haber Merkezi