İsrail siyaseti ikiye bölündü: Harediler… İsrail siyaseti ikiye bölündü: Harediler…

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Rusya lideri Vladimir Putin’i Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’daki havalimanında karşıladı. Kim Jong Un, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına “tam destek” verdiğini söyledi ve Moskova ile daha güçlü stratejik bağların sözünü verdi. Rus devlet ajansı RIA, iki liderin Kapsamlı Stratejik Ortaklık anlaşması imzaladığını duyurdu. Kremlin’in internet sitesinde yer alan bilgi notunda, Rusya ile Kuzey Kore arasında imzalanan anlaşmanın “sağlık, tıp ve bilim alanında işbirliği” içerdiği belirtildi.

Kim Jong Un, görüşme sonrası yaptığı açıklamada Putin’i “Kore halkının en yakın dostu” olarak tanımladı. Putin ise Rusya ve Kuzey Kore’nin siyasî amaçlı yaptırımlara karşı olduğunun altını çizerek, Kim Jong Un ile görüşmelerinde dünyada yaşanan gelişmelerin ele alındığını söyledi.

Putin şöyle konuştu:
“Rusya ve Kuzey Kore, yıllardır sağlam dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri ile birbirine bağlı. Ülkelerimiz arasındaki etkileşim eşitlik ve birbirimizin çıkarlarına karşılıklı saygı ilkelerine dayanıyor. Kuzey Kore ile imzaladığımız anlaşma ülkelerimize saldırı durumunda karşılıklı yardımı da içeriyor.”

LÜKS HEDİYE
Ziyarete liderlerin birbirlerine verdikleri hediyeler damga vurdu.

Putin, Kim Jong Un’a Sovyet dönemindeki limuzinlerden esinlenerek tasarlanan Aurus hediye etti. Aurus Senat, Rusya’nın resmî başkanlık aracı. Putin de mayıs ayında düzenlenen Kremlin’deki yemin törenine bu araçla gitmişti. Kim Jong Un, Eylül 2023’te Rusya’nın doğusunu ziyaret ettiğinde Putin ona siyah zırhlı araçlardan birini göstermişti.

Editör: Burak Hakkı Polat