Dışişleri Bakanlığı'ndan Hindistanlı büyükelçi için  taziye mesajı Dışişleri Bakanlığı'ndan Hindistanlı büyükelçi için taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BRICS'in yeni üye katılımlarıyla artık 10 ülkeden oluştuğunu belirterek, "BRICS'in çok boyutlu gündemine şu veya bu şekilde katılmak isteyen yaklaşık 30 ülkenin ne derece hazır olduğunu değerlendireceğiz" dedi. Putin, BRICS'in artan otoritesinin ve dünya meselelerindeki rolünün güçlü bir göstergesi olarak değerlendirdi. Ayrıca, BRICS'e katılmak isteyen yeni ülkelerin değerlendirileceğini ve bu kapsamda yaklaşık 30 ülkenin ne kadar hazır olduğunun değerlendirileceğini ifade etti.

Putin, Rusya'nın BRICS dönem başkanlığı süresince adil küresel kalkınma ve güvenlik için çok taraflılığın güçlendirilmesi amacını benimseyeceklerini belirtti. Ayrıca, BRICS'in uluslararası para ve finansal sistemdeki rolünün güçlendirilmesine, bankalar arası işbirliğinin geliştirilmesine, enerji ve gıda güvenliğinin sağlanmasına ve karşılıklı ticarette ulusal para birimlerinin kullanılmasına katkıda bulunacaklarını ifade etti. Putin, bu yıl BRICS dönem başkanlığı kapsamında Rusya'nın çeşitli şehirlerinde 200'den fazla etkinlik düzenlemeyi planladıklarını ve BRICS'e katılmak veya işbirliği yapmak isteyen tüm ülkelerden temsilcileri bu etkinliklere davet ettiklerini de sözlerine ekledi.

Editör: Burak Hakkı Polat