Dışişleri Bakanlığı cami saldırısını kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde gerçekleştirilen bir camiye yönelik ırkçı saldırıyı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı cami saldırısını kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde bulunan camiye yönelik saldırıya ilişşkin kınama mesajı yayınladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Limasol kentine bağlı Episkopi köyünde bulunan bir camiye yönelik olarak dün (25 Mart) yapılan saldırıyı kınıyoruz." ifadesi kullanıldı.

"PROVOKATİF EYLEM"

Saldırıyla ilgili "Provokatif eylem" nitelendirmesinin yapıldığı açıklamada, "Kıbrıs meselesine çözüm bulunması yönündeki çabaların yoğunlaştığı bir dönemde gerçekleştirilen bu tür provokatif eylemlerin, iki halk arasında güvenin tesis edilmesine yardımcı olmayacağı açıktır." değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada ayrıca, "KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın, olayın sorumlularının bir an önce tespit edilerek yargıya sevk edilmesi yönündeki çağrısına katılıyor, bu tür kabul edilmez olayların tekrar etmemesini teminen konunun gereken ciddiyet ve hassasiyetle takip edilmesini bekliyoruz." çağrısı yapıldı.

CAMİYE IRKÇI SALDIRI

Yunanistan'ın Ulusal Bağımsızlık Bayramı'nın 200. yıl dönümü nedeniyle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Limasol kentinde aşırı sağcı bir grup, 1821 pankartlarıyla düzenlediği yürüyüşte, "Türklere ölüm, Türk'e ölüm" sloganları attı.

Görüntülerde ayrıca Yunanların Osmanlı İmparatorluğu'na karşı başlattığı isyanın tarihi olan 1821 rakamlarının da yer alması dikkat çekti. Grup, Piskobu Camii’nin duvarlarına mavi sprey boya ile haç da çizerek, "Bütün Türklere ölüm, 1821" yazdı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER