İstanbul'da okul servis şoförleri, kalem harcamalarındaki fiyat artışı nedeniyle servis ücretlerine yüzde 60 oranında zam talebinde bulundu. Bu talebin, 8 Ocak'ta yapılacak olan İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında değerlendirilmesi bekleniyor. Servis şoförlerinin talebi kabul edilirse, en düşük servis ücreti 2,808 TL olacak.

Bu talebin ardında vergi artışları, akaryakıt zamları ve döviz kurlarındaki yüksek seyir gibi nedenlerle yaşanan maliyet artışları bulunuyor. Servis şoförleri, çalışan maaşlarının yüzde 50 arttığını, akaryakıt, MTV, kasko, sigorta ve vergiler gibi kalemlerdeki artışların yüzde 58 oranında olduğunu belirterek, bu artışları dengelemek ve maliyetleri karşılamak için zam talebinde bulundu.

Talep edilen zam oranı kabul edilirse, en düşük servis ücreti bin 300 TL'den 2,080 TL'ye çıkacak. Bu rakama anaokulu, ilkokul ve ortaokullardaki rehber personel ücreti de eklendiğinde servis ücretlerinin velilere aylık maliyeti 2,808 TL'ye ulaşacak.

Sinan Ateş’in kızı yürekleri dağladı: "Babamın sakalları uzamıştır, çıkarıp tıraş edelim." Sinan Ateş’in kızı yürekleri dağladı: "Babamın sakalları uzamıştır, çıkarıp tıraş edelim."


 

Editör: Burak Hakkı Polat