Netanyahu’nun Amerikan Wall Street Journal gazetesinde 25 Aralık’ta bir makalesi yayınlandı. Netenyahu burada 3 şart öne sürdü:

Netanyahu, koşullardan ilkini, İran'ın "yakın vekili" olarak tanımladığı Hamas'ın yok edilmesi olarak sıralıyor:

"ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve daha birçok ülke İsrail'in terör örgütünü yok etme niyetini destekliyor. Bu amaca ulaşmak için askeri yeteneklerinin ortadan kaldırılması ve Gazze üzerindeki siyasi egemenliğinin sona ermesi gerekiyor" diyor.

Netanyahu uluslararası hukuka "tam uyumlu hareket etmeye devam edeceklerini" söylüyor ve "broşürler atarak, kısa mesajlar göndererek ve Gazzelileri tehlikeden uzak durmaları konusunda uyarmak için başka yöntemler kullanarak sivil kayıplarını en aza indirmek için" İsrail'in elinden geleni yaptığını savunuyor.

Dünyanın en büyük yılan türü keşfedildi Dünyanın en büyük yılan türü keşfedildi

İsrail Başbakanı ikinci ön koşullarının Gazze'nin "silahsızlandırılması" olduğunu söylüyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

"İsrail, bölgenin bir daha asla kendisine saldırmak için üs olarak kullanılmamasını sağlamalıdır. Bu, başka önlemlerin yanı sıra, Gazze çevresinde geçici bir tampon bölgesi kurulmasını ve Gazze ile Mısır arasındaki sınırda İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarını karşılayan ve bölgeye silah kaçakçılığını önleyen bir denetim mekanizması kurulmasını gerektirecektir.

"Filistin Yönetimi'nin Gazze'yi silahsızlandıracağı beklentisi boş bir hayal. Şu anda Yahudiye ve Samiriye'deki terörizmi finanse ediyor ve yüceltiyor ve Filistinli çocukları İsrail'i yok etmeye yönelik eğitiyorlar.

"Gazze'yi silahsızlandırma konusunda ne kapasite ne de irade göstermemesi şaşırtıcı değil. Hamas 2007'de kendisini bölgeden çıkarmadan önce bunu başaramadı ve bugün de kontrolü altındaki topraklarda bunu başaramadı. Öngörülebilir gelecekte İsrail, Gazze üzerindeki güvenlik sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalacak."

Netanyahu yazısında üçüncü ön koşulun Gazze'nin radikalleşmesinin önlenmesi olduğunu belirtiyor ve bunu şöyle anlatıyor:

"Okullar çocuklara ölümden ziyade yaşama değer vermeyi öğretmeli ve imamlar Yahudilerin öldürülmesi için vaaz vermeyi bırakmalıdır.

"Filistin sivil toplumunun, halkının terörü finanse etmek yerine terörle mücadeleyi desteklemesini sağlayacak şekilde dönüştürülmesi gerekiyor.

"Bu muhtemelen cesur ve ahlaki liderlik gerektirecektir. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, 7 Ekim zulmünü kınamaya bile cesaret edemiyor.

"Bakanlarından bazıları cinayetlerin ve tecavüzlerin gerçekleştiğini inkar ediyor veya İsrail'i kendi halkına karşı bu korkunç suçları işlemekle suçluyor".

Netanyahu tüm bunlar gerçekleştikten sonra, Gazze'nin yeniden inşa edilebileceğini ve Orta Doğu'da daha geniş bir barış ihtimalinin gerçeğe dönüşeceğini savunuyor.