MİT, terör örgütü PKK/KCK'nın sözde gençlik topluluğu kadın genel sorumlusu olan "Bişeng Brüsk" kod adlı Rojda Bilen'in etkisiz hale getirildiği operasyonun görüntülerini paylaştı. Görüntülerde Bilen'in bir pikabın içinde ilerlerken hava saldırısıyla etkisiz hale getirildiği görülüyor.

Operasyon, Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye'de gerçekleştirildi. MİT'in düzenlediği hava operasyonu, teröristin bulunduğu pikabın imha edilmesiyle sonuçlandı. Rojda Bilen, PKK/KCK'nın gençlik yapılanmasında önemli bir konumda bulunuyordu. Terör örgütüne katılacak gençleri tespit ve teşvik ettiği, ideolojik propaganda ile manipüle ettiği ve Türkiye'deki gençlik yapılanması mensuplarına eylem amaçlı talimatlar ilettiği belirlendi.

Bilen, parti teşkilatları aracılığıyla 2011 yılında PKK/KCK'ye katıldı. Örgüt içerisinde Kandil, Gare, Suriye, Mahmur gibi bölgelerde faaliyet gösterdi. Aslen Şırnak/Cizreli olan Rojda Bilen hakkında Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçundan arama kaydı bulunuyordu. İçişleri Bakanlığı terör arananlar listesinde mavi kategoride yer alan Bilen'in etkisiz hale getirilmesi, terörle mücadele kapsamında önemli bir adım oldu.

Gaziosmanpaşa’da toprak kayması! 14 ev etkilendi, 3 ev kullanılamaz halde! Gaziosmanpaşa’da toprak kayması! 14 ev etkilendi, 3 ev kullanılamaz halde!

Terör Operasyon