Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AKP MKYK toplantısında ekonomi programını ve alınacak tasarruf tedbirlerini anlattı. Ekonomim.com'dan Besti Karalar'ın haberine göre, Şimşek'in kur politikası hakkında önemli mesajlar verdiği öğrenildi.

Dolar Politikası ve Enflasyon Hedefleri
Üyelerin "Dolar yükselir mi?" sorusuna yanıt veren Şimşek, "Bırakırsak düşer" dedi. Merkez Bankası ile döviz alımı yaptıklarını ve bu sürecin bir süre daha devam edeceğini belirtti. Doların uzun vadede dalgalanacağını ancak 40 TL gibi sıçramalar beklemediklerini açıkladı.

13 Haziran 2024 güncel altın fiyatları 13 Haziran 2024 güncel altın fiyatları

Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in de sunum yaptığı belirtildi. Şimşek, enflasyonu tek haneye düşürme hedeflerinden bahsederek, "Enflasyonu tek haneye düşürmek en büyük hedefimiz. Bir seneye kadar enflasyon daha da aşağı iner. Nihai hedefimiz tek haneli enflasyon" dedi. Ayrıca, cumhurbaşkanının programlarına tam destek verdiğini ve yıl sonu rakamlarının yüksek çıkabileceğini ancak programın etkilerinin yaz döneminde daha net hissedileceğini belirtti.

Tasarruf Tedbirleri ve Ekonomik Politika
Bakan Şimşek, toplantıda kapsamlı tasarruf tedbirleri hakkında bilgi verdi. Tüm tedbirlerin uygulanacağını ve bu konuda kararlı olduklarını vurguladı. "Tedbirler uygulanacak. Bunun için her yeri sıkıyoruz" ifadelerini kullandı. MKYK üyelerine, ekonomik politikaları anlamaları ve halka anlatmaları önerildi.

Sıcak Para ve Yatırım
Son 1,5 ayda Türkiye'ye 54 milyar dolar girdiğini açıklayan Şimşek, sadece sıcak paraya güvenemeyeceklerini belirtti. "Sıcak paraya sırtımızı dayayamayız. Doğrudan yatırım da almamız lazım" dedi.