Akademik dergi Nature Communications'ta yayımlanan çalışmada, kahvaltı ve akşam yemeğini daha erken saatlerde yemenin kalp ve beyin damar hastalığı riskini azalttığı belirlendi.

Akşam yemeğini 21.00'den sonra yiyenlerin beyin damar hastalığına yakalanma olasılığının, 20.00'den önce yiyenlere kıyasla yüzde 28 daha fazla olduğu bildirildi.

Fransa'daki Sorbonne Paris Nord Üniversitesi'nden Bernard Srour, yemek zamanlarının kan basıncını ayarlama, metabolizmayı düzenleme ve hormon salgılama gibi işlevlerden sorumlu olan biyolojik ritmi etkilediğine dikkat çekti.

Sağlıkta onaylı randevu dönemi: Bakan Koca detayları aktardı! Sağlıkta onaylı randevu dönemi: Bakan Koca detayları aktardı!

Bilim insanı, uyku hormonu melatoninin en fazla akşamları salgılandığını, dolayısıyla akşam yemeklerini geç yemenin vücudun sindirimini güçleştirdiğini belirtti.

ABD'deki Case Western Reserve Üniversitesi'nden Bhupendar Tayal ise kahvaltıyı geciktirmenin, insulin dengelerini bozarak ileride kalp sorunlarına yol açabileceğini söyledi. Araştırmacı, özellikle kahvaltının atlanmasının obezite riski yarattığını da ifade etti.

Editör: Haber Merkezi