Ekonomi yazarı Erdal Sağlam, bugünkü yazısında, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Kabine değişikliği ihtimalinin gündeme geldiğini aktardı. Sağlam, yazısında özellikle Bakan Mehmet Şimşek'in ekonomi politikalarındaki etkisinin fark edildiğini ancak kabine ve parti kademelerinde özellikle emeklilere düşük maaşların rahatsızlık yarattığını belirtti.

Sağlam, yazısında şu ifadelere yer verdi: "Maaş ve ikramiye zamlarında, Bakan Mehmet Şimşek'in Cumhurbaşkanı'nın aldığı kararlarda etkili olduğunu gördük. Buna karşılık kabine içinde ve parti kademelerinde özellikle emeklilere verilen düşük maaşlar konusunda rahatsızlık olduğunu da biliyoruz."

Yazar, "Bazıları, başarısız sonuçlar çıkması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden mantık dışı ekonomi uygulamalarıyla bilinen, Albayrak-Nebati dönemi ekonomi politikalarına geri dönüş yapacağını söylüyor. Hatta bu yorumlar içinde, geri dönüşün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mehmet Şimşek'i görevinden almasına kadar gideceğini söyleyenler de var."

Selçuk Bayraktar'dan bölücü teröristlere cevap! Selçuk Bayraktar'dan bölücü teröristlere cevap!

Sağlam, kişisel görüşünü de paylaşarak, "Şahsen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 yıl önceki ekonomi politikalarına dönüş yapacağını sanmıyorum. Dolayısıyla Mehmet Şimşek'i görevden alacağını, daha doğrusu bu riski göze alabileceğini, tahmin etmiyorum" ifadelerini kullandı.

Yazarın belirttiğine göre, ayrılacağı kesin gözüyle bakılan isimlerin başında Ticaret Bakanı Ömer Bolat geliyor. Sağlam, "Bazı kulislere göre Bolat'ın özellikle ihracatçılardan etkilenerek, kurlar başta olmak üzere uygulamadaki sıkı para politikalarına direnç gösterdiği, hatta bazen ekonomi politikalarına ters söylem ve kararlarının olduğuna işaret ediliyor" dedi.

Erdal Sağlam, yazısını şu ifadelerle sonlandırdı: "Bunun yanında Ömer Bolat'ın bakanlığı nedeniyle kendi özel işlerini çok aksattığından yakındığını, bu nedenle ayrılmak istediğini söyleyenler de var. Hatta konuyu Cumhurbaşkanı'na iletip, affını istediği söylentileri de kulislerde dolaşıyor. Bakan Bolat'ın yanında, haklarında daha az konuşulsa da, Cumhurbaşkanı'nın başarısız gördüğü birkaç bakanın daha ismi geçiyor."