Ankara Üniversitesi'nden 'Dünya Yunanca Günü' etkinliği! Tepkiler çığ gibi: İptal edildi

Yunanistan'da yaşayan Türklerin anadilinde eğitim almakta büyük baskılara maruz kaldığı şu dönemde Ankara Üniversitesi 'Dünya Yunanca Günü' kutlaması yapacağını duyurdu. Kaynak: Ankara Üniversitesi'nden 'Dünya Yunanca Günü' etkinliği! Tepkiler çığ gibi: İptal edildi

Ankara Üniversitesi'nden 'Dünya Yunanca Günü' etkinliği! Tepkiler çığ gibi: İptal edildi

Ankara Üniversitesi, Doğu Akdeniz ve muhacir konularında sıklıkla sorun çıkaran ve milli değerlerimize kıymet vermeyen Yunanistan'ın "Yunanca" gününü kutlama etkinliği düzenleyeceğini duyurdu.

Yunanistan'da herhangi bir Türk günü kutlaması ya da etkinliği düzenlenmezken Türkiye'de ülkenin en saygın üniversitelerinin böyle bir etkinlik düzenleyeceklerini duyurması tepki çekti.

Ankara Üniversitesi'nden yapılan açıklamada şu ifadelerle yer verildi:

"Üniversitemiz ev sahipliğinde, Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi işbirliğiyle, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’nin katkılarıyla 09 Şubat 2021 Salı günü saat:14.00’de internet ortamında “Dünya Yunanca Günü” etkinliği gerçekleştirilecektir."

Çevrim içi yapılacak toplantıda Ankara Üniversitesi DTCF Dekanı Prof. Dr. Levent Kayapınar, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ateşesi İoannis Gigourtsis, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın katılması hedefleniyordu. 

TÜRKLER BASKIYA MARUZ KALIYOR

Batı Trakya Türkleri, azınlık olarak yaşadıkları Yunanistan da birçok haksız uygulamaya ve baskıya maruz kalırken yapılan etkinlik tepkilere neden olmuştu.

1923 Lozan Barış Antlaşması ile Batı Trakya Türk toplumuna "azınlık" statüsü tanındı. Ancak Yunanistan bu hakları görmezden gelerek Türk azınlığı mağdur ediyor.

Batı Trakya Türk azınlığının eğitim alanındaki hakları da görmezden geliniyor. 2011’den itibaren Türk azınlığa ait onlarca ilkokul kapatıldı veya birleştirildi. Yeni azınlık okullarının açılmasına da izin verilmiyor. 

Anaokullarında Türkçe ve Yunanca olarak 2 dilli eğitim yapılması yönündeki talepler karşılık görmeyerek Türk azınlık Yunanca eğitime zorlanıyor.

Yunanistan'a ait Oniki Ada'da yaşayan yaklaşık 6 bin Türk-Müslüman da benzer sorunları yaşıyor.

Adalar Türklerinin bir insanlık hakkı olan ana dilleri Türkçeyi öğrenmelerine dahi izin vermiyor.

ETKİNLİK İPTAL EDİLDİ

Gelen tepkiler üzerinde etkinlik iptal edildi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dekanlığından yapılan açıklamada "Bilimsel bir faaliyet olarak programlanan "Dünya Yunanca Günü" etkinliği, amacını aşan bir algılamaya sebep olduğundan iptal edilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." denildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER