Gümüş, yüzde 2,4 artarak ons başına 30,437 doları geçerek 11 yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Bu yıl yüzde 28 değer kazanan gümüş, altının performansını geride bırakarak yılın en iyi performans gösteren ana emtialarından biri haline geldi.

Gümüş ve Altın Piyasalarında Hareketlilik
Gümüş, 2024 yılında güçlü bir performans sergileyerek yüzde 28 oranında artış gösterdi. Bu yükseliş, gümüşü yılın en iyi performans gösteren ana emtialarından biri yaptı. Yatırımcıların güvenli liman arayışı ve endüstriyel talebin artması, gümüş fiyatlarını yukarı taşıyan ana etkenler arasında yer alıyor.

Altın da Yükselişte
Altın da ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin şahin söylemleri ve piyasanın faiz oranlarına ilişkin beklentilerini yeniden değerlendirmesiyle birlikte yönünü yukarı çevirdi. Son haftalarda piyasanın faiz indirimlerine yönelik tahminlerini artırması, altının art arda ikinci haftalık yükselişini destekledi.

Altında Tarihi Zirve
Haftanın son işlem gününde ons altın, yüzde 1 yükselerek 2.400 doları aştı ve tarihi zirvesini yeniledi. Altının bu yükselişi, Fed’in gelecekteki faiz politikalarına ilişkin belirsizlikler ve küresel ekonomik dalgalanmalar nedeniyle güvenli liman arayan yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Fiyatı 5 yılda yüzde 233 arttı, altını da gümüşü de solladı! Fiyatı 5 yılda yüzde 233 arttı, altını da gümüşü de solladı!

Gümüş ve altının bu güçlü performansı, yatırımcıların emtia piyasalarına olan güvenini yansıtırken, gelecekteki ekonomik ve politik gelişmelerin bu piyasalar üzerindeki etkisi merakla bekleniyor.