Çiğ süt fiyatlarına yüzde 17,4'lük bir zam geldi. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru'nun açıklamalarına göre, çiğ inek sütünün tavsiye satış fiyatı yüzde 17,4 oranında zamla litre başına net 13,50 TL olarak belirlenmiştir. Bu zam sonrasında çiğ sütün litre başına düşen yağ oranı yüzde 3,6 ve protein oranı yüzde 3,2 olarak açıklanmıştır. Ayrıca, bu fiyata yüzde 20 oranında KDV ekleneceği ve üretici tarafından karşılanması durumunda soğutma ve nakliye bedelinin ayrıca hesaplanarak alıcıya yüzde 20 KDV eklenerek fatura edileceği ifade edilmiştir.

Fiyatı 5 yılda yüzde 233 arttı, altını da gümüşü de solladı! Fiyatı 5 yılda yüzde 233 arttı, altını da gümüşü de solladı!

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, çiğ süt tavsiye fiyatının, üreticinin gerçekleşen maliyetleri açısından beklentileri karşılamadığını belirterek, çiğ süt üretim maliyetinin belirlenmesinin bir standarta bağlanması ve geneli en iyi temsil edecek şekilde doğru tespit edilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Ayrıca, çiftçilerin talepleri arasında, yem maliyetlerinin belirlenerek tavsiye fiyatının açıklanması ve çiğ süt tavsiye fiyatının, farklı yağ oranlarıyla pazarlanan kutulu süt fiyatlarının belirlenmesinde temel girdi belirleyici olarak kullanılması yer almaktadır.