Antalya Diplomasi Forumu, dünya genelinden 147 ülkeden 19 devlet başkanı, 73 bakan ve 57 uluslararası temsilcinin iştirakiyle 4,500'e yakın katılımcıyla ikinci gününde devam ediyor. Forum, "Krizler Döneminde Diplomasiyi Öne Çıkarmak" temasıyla, küresel meselelerin yanı sıra iklim değişikliği, göç, İslam karşıtlığı, ticaret savaşları ve yapay zeka gibi birçok konuyu ele alıyor.

2021'de 2,000 kişinin katıldığı forum, bu yıl 4,500'e yakın katılımcıyla rekor bir katılım bekliyor. 2022'de 30 panel düzenlenirken, bu yıl 52 panel gerçekleştirilecek.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Cemevleri ile ilgili dikkat çeken karar Resmi Gazete'de yayımlandı! Cemevleri ile ilgili dikkat çeken karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, forumun açılış konuşmasında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına dikkat çekti. Erdoğan, Gazze'deki olayları bir soykırım girişimi olarak nitelendirerek Batılı güçleri eleştirdi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise Gazze'deki katliamın faillerini kör ve sağır olmakla suçladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türk diplomasisinin dünya genelinde barışa, istikrara, kalkınmaya ve refaha katkı sağlama çabasını vurgulayarak forumun önemine değindi.

Forum, sadece diplomatların değil, öğrencilerin, akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve iş dünyasının da katılımına olanak tanıyor.

Uzman düzeyindeki paneller arasında gençlik, teknoloji, bilim, uzay ve yapay zeka gibi konular ele alınacak. 2022'de vurgulanan insani koridorların açık tutulmasının gerekliliği hatırlatıldı.