AKP'de yerel seçimlerde beklenen sonuçların alınamaması üzerine teşkilatlardan başlayan değişim süreci önümüzdeki günlerde hız kazanacak. Parti yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kongre takvimi için alternatifli formüller hazırlamıştı. Kongrenin 2025 yılı içinde yapılmasının daha uygun olacağı kararlaştırılmış, ancak bu süre zarfında il ve ilçe başkanlarından başlayarak değişim sürecine başlanması planlanmıştı.

"PARTİ İÇİNDE İTİRAZLAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimler sonrasında katıldığı parti toplantılarında "Bayrak değişimine" gidileceğini açıklamasına rağmen, şu ana kadar parti üst yönetimine ilişkin herhangi bir adım atmamıştır. Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre Erdoğan'ın, parti üst yönetimi yerine değişim sürecini teşkilatlardan başlatılması gerektiği görüşünde olduğu belirtiliyor. Bu çerçevede, bayramdan önce genel merkezin talimatıyla Rize, Adıyaman ve Batman il başkanlarının istifa ettiği biliniyor. Önümüzdeki günlerde hız kazanacak değişim sürecine teşkilatlardan başlanmasına parti içinde bazı itirazlar olduğu ancak il ve ilçe düzeyinde yapılan değerlendirmelerin sona erdiği ve değişimin tabandan tavana doğru ilerlemesinin teşkilatları güçlendireceği değerlendiriliyor.

TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan NATO Toplantısı’nda Gazze çağrısı! TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan NATO Toplantısı’nda Gazze çağrısı!

"KAPSAMLI BİR DEĞİŞİM KAPIDA"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, "Seçmenden geçer not alamayan bizim takdirimize de mazhar olamaz" şeklindeki açıklamasını hatırlatan AKP kurmayları, özellikle seçim kaybedilen illerde kapsamlı bir değişimin kapıda olduğunu vurguladı.

Edinilen bilgilere göre, kongreye kadar teşkilatlardaki yenilenme sürecini tamamlamayı hedefleyen AKP yönetimi, istifa ettirilecek il ve ilçe başkanlarının yerlerine atanacak isimler için detaylı bir çalışma yapıyor. Erdoğan'ın, teşkilatlara getirilecek yeni isimler konusunda "güvendiği isimlerle ve fikrine önem verdiği yakın dostları" ile bizzat değerlendirme yaptığı belirtiliyor.

Editör: Burak Hakkı Polat