Ev sahipleri, yıllık kira vergisini artık her ay peşin ödemek durumunda olabilirler. Bankaya yatırılan kira bedelinin yüzde 20'sinin vergi olarak kesilmesi ve kalanın ev sahibine aktarılması konusu gündemde.

Ev sahiplerinin yılda bir kez beyanname vererek ödedikleri kira vergisi (Gayrimenkul Sermaye İradı - GMSİ), otomatik olarak vergiye dönüşebilir. İktidarın hazırladığı vergi paketine göre, kiracılar kira bedelini her ay bankaya yatıracaklar.

"HER AY BANKAYA YATIRACAKLAR"

Yeni düzenlemeye göre, kiracılar kira bedelini her ay bankaya yatıracaklar ve banka hesabına geçen kira parasının yüzde 20'si (5'te 1'i) vergi olarak kesilerek Maliye'ye gönderilecek. Geriye kalan tutar ise ev sahibinin hesabında kalacak. Bu düzenleme sonucunda, örneğin evini 10 bin lira kiraya veren bir ev sahibinin aylık kira geliri 8 bin liraya düşecektir.

Mevcut yasaya göre bir yıl boyunca elde edilen kira gelirlerinin vergisi bir sonraki yıl beyanname verilerek ödeniyor. Beyan sırasında her yıl yeniden değerleme oranında artan istisna tutarı toplam gelirden düşülüyor ve kalan kısım üzerinden yüzde 15’ten başlayarak vergi alınıyor.

Uygulamanın 2025’ten itibaren elde edilecek kira gelirlerinde geçerli olacağı ifade edildi.

Çinli otomotiv deviyle büyük anlaşma! Çinli otomotiv deviyle büyük anlaşma!

STOPAJ NE DEMEK

Kira stopajı, kira geliri üzerinden kesilen bir vergidir. Stopaj oranı %20'dir. Kira stopajı, kiracı tarafından brüt kira bedelinden kesilir ve vergi dairesine yatırılır. Kira stopajı hesaplama formülü: Kira Stopajı = Brüt Kira Bedeli x %20 şeklindedir.

Editör: Burak Hakkı Polat