Bakan Uraloğlu, Reisi’nin cenazesinin nasıl bulunduğunu anlattı Bakan Uraloğlu, Reisi’nin cenazesinin nasıl bulunduğunu anlattı

Federal yetkililer, New York Belediye Başkanı Eric Adams'ın, 2021 yerel seçimleri sürecinde, Brooklyn'deki bir inşaat şirketi ve Türk hükümeti ile bağlantılı bazı kurumlarla geliştirdiği ilişkiler çerçevesinde kampanyaya, bir "kukla bağışçı" aracılığıyla yabancı kaynaklı finansman aktarılıp aktarılmadığı konusunda bir soruşturma yürütüyor.

İddianamede, Adams'ın "kabul ettiği bağış karşılığında Türk yetkililere çıkar sağlamış olabileceği" iddiası yer alıyor.

Cumhuriyet’in aktardığı bilgilere göre, Eric Adams'ın ardından Türkiye ile bağlantılı olduğu iddia edilen iki kişinin daha evinde arama yapıldı.

FBI tarafından Adams'ın uluslararası ilişkiler ofisinde yardımcı olarak görev yapan Rana Abbasova'nın ve Adams'ın geçiş ekibinde yer alan eski Türk Hava Yolları yöneticisi Cenk Öcal'ın New Jersey'deki evlerinde arama yapıldı.

Soruşturmada, Adams'ın kampanya sürecinde Türk hükümetinden ve ABD'de Türklerin işlettiği firmalardan sahte bağışçılar aracılığıyla para alıp almadığı inceleniyor. Yasalara göre, yabancı uyruklu kişilerin ABD'deki seçim kampanyalarına bağış yapması yasak.