İran Lideri Reisi'den misillemeye tek cümlelik yanıt İran Lideri Reisi'den misillemeye tek cümlelik yanıt

ABD İsrail’e Gazze’ye daha fazla yardımın girmesi için çağrı yapıyor. Hatta kendi kargo uçaklarıyla Gazze’ye havadan yardım malzemesi atıyor. Ancak bunun yanında Washington yönetiminin 7 Ekim’den bu yana İsrail’e hava yoluyla eşi görülmemiş silah miktarı taşıdığı ortaya çıktı. Kamuya açık uçuş verileri olayın nasıl geliştiğini gösteriyor.

Açık kaynak istihbaratı, Washington’un ABD’deki üslerden ve dünya çapındaki stratejik stoklarından beş aydır devam eden benzeri görülmemiş bir hava ikmaliyle İsrail’e yüklü miktarda mühimmat aktardığını ortaya koyuyor.

Wall Street Journal ve Washington Post'un haberlerine göre, Joe Biden yönetimi, Gazze’de çatışmaların başlamasından bu yana 100'den fazla askeri satış yoluyla İsrail’e gizlice silah teslim etti.

Haberlere göre, sevkiyatlar arasında on binlerce 155 mm mermi, on binlerce bomba yönlendirme sistemi, hellfire havadan karaya füzeleri, insansız hava araçları, demir kubbe mühimmatı ve daha fazlası yer alıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren milletvekillerine göre anlaşmalar, her satışın kapsamının Kongre’ye bildirilmesi gereken tutarın altında olması nedeniyle gözden kaçırıldı.

Kamuya açık uçuş izleme verilerine göre, 7 Ekim’den bu yana, dünyanın dört bir yanındaki Amerikan üslerinden en az 140 ağır nakliye uçağı havalandı. Dev kargo uçakları çoğunlukla İsrail’in güneyindeki Nevatim Hava Üssü'ne ekipman taşıdı. Mühimmat ve diğer ekipmanlar da bir dizi kargo gemisiyle İsrail’e ulaştı.

7 Ekim’den bu yana çoğu Nevatim'de olmak üzere 70'ten fazla ABD Hava Kuvvetleri C-17'si İsrail’e indi.

Çoğunlukla ABD’deki Dover Hava Üssü'nden, Almanya'daki Ramstein Hava Üssü'nden veya ABD Ordusu Merkez Komutanlığı’nın ileri karargahının bulunduğu Orta Doğu'daki en büyük Amerikan üssü olan Katar’daki Al-Udeid Hava Üssü'nden havalandılar.

Savaşın ilk üç ayında Amerikan kargo uçuşlarının hacmi önemli ölçüde yüksekti, ancak son iki ayda düşüş gösterdi. İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait nakliye uçaklarının Nevatim'e dönmeden önce son aylarda Avrupa ve ABD’deki aynı üslere indikleri belgelendi. Yani son aylarda İsrail kargo uçakları, ABD silahlarını ülkeye taşıdı.