Uluslararası Adalet Divanı İsrail’i işgalci ilan etti Uluslararası Adalet Divanı İsrail’i işgalci ilan etti

ABD’nin Teksas eyaletinde göçmenler konusundaki gerilim artıyor. ABD Başkanı Biden’ın Teksas Valisi Greg Abbott’a verdiği 24 saatlik süre doldu. 25 Cumhuriyetçi vali, Teksas Valisi’ne destek açıklaması yayımladı. Göçmenler konusundaki gerilim, ABD’de gündemdeki yerini koruyor.

CNN TÜRK Washington temsilcisi Yunus Paksoy, son durumu aktardı:

Amerika Birleşik Devletleri'nde özellikle Biden yönetiminin sınır güvenliği konusunda çok ciddi eleştiri aldığını bu ekranlardan bildiriyorduk. Cumhuriyetçiler sınırın güvenliğini seçim malzemesi haline getirdi. Trump, sınırı tamamen kapatacağım, seyahat yasaklarını tekrar getireceğim demişti. Böyle bir ortamda Teksas Valisi'nin sınıra ulusal muhafızları aracılığıyla dikenli ve jiletli engeller koyduğunu gördük. Bu teller anayasa mahkemesine taşınmıştı. Anayasa mahkemesi de şöyle bir karar aldı, ABD devletinin sınır güvenliklerine geçiş izni verilmeli ve bunlar kaldırılabilir dedi. Teksas Valisi'nin mahkeme kararına karşı çıktığı söyleniyor. Burada bir açıklama yayınlayarak Teksas eyaletinin işgal altında olduğunu söyledi.

ÜLKE İKİYE BÖLÜNDÜ!

25 tane eyalet Teksas'a destek açıklamasında bulundu. Bu da ülkenin adeta ikiye bölünmüş olduğuna işaret ediyor. Özellikle Cumhuriyetçi eyalette devlete bağlılığı yok. Eyaletlerine bağlılığı var. 25 eyaletin devlete karşı başkaldırması gerçekten daha önce görmediğimiz bir şey. İç savaş çıkar mı diyenler oluyor. Gerçekten çok ilginç süreden geçiyoruz. Eyaletler diyor ki devlet bizim sınırlarımızı korumamıza engel olamaz. Biden dün Teksas Valisi'ne 24 saat süre verdi. Bu süre sonunda Teksas Valisi devletin dediği yere gelmezse Biden, Teksas ulusal muhafızlarını kendi kontrolüne alabilir. Kavga giderek büyüyor.

Editör: Haber Merkezi