Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, seçim taleplerini reddetmesi sonrası yoğun eleştiriyle karşı karşıya. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujniy ve Cumhurbaşkanı arasında başlayan sürtüşme, komutanın Ukrayna’nın yaz boyu süren başarısız karşı taarruzu sonrası savaşın çıkmaza girdiğini iddia etmesi üzerine Zelenski’nin “Zalujniy işine baksın” çıkışıyla daha da şiddetlendi. Savaşın başından beri Zelenski’ye muhalefet eden Kiev valisi Vitali Klişko da Genelkurmay Başkanı’na destek açıkladı. Hatta Zelenski’yi “savaşa iyi hazırlanmamakla” bile itham etti.

Savaşın ortasında Ukrayna’yı katıp karıştıran bu gerginliğe Zelenski’yle karşılıklı savaş baltalarını gömen eski bir yüz daha katıldı; eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko.

Poroşenko, ABD’li Meclis Sözcüsü Mike Johnson ve Polonya Parlamentosu ile görüşmek üzere ülkeden çıkış yapacakken “Zelenski engeline” takıldı.

Sıkıyönetim yasalarına göre Ukrayna’da 18-60 yaş aralığındaki erkeklerin ülkeyi terk etmesi yasak. Poroşenko, uluslararası temaslar için bir izin çıkarmasına rağmen sınır kapısından geri dönmek zorunda kaldı. Gerekçe ise tartışmaları daha da körükleyecekti. İddiaya göre Poroşenko, sadece Mike Johnson ya da Polonya parlamentosuyla değil, aynı zamanda Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la da görüşecekti. Eski Cumhurbaşkanı’nın savaşın başından beri Batı’nın “canını sıkan” bir tutum alarak Rusya’yla ilişkilerini sıkı tutan Viktor Orban’la görüşmesi Putin’in işine gelebilirdi.

Hizbullah'tan İsrail'e büyük misilleme: 90 roket ateşlendi Hizbullah'tan İsrail'e büyük misilleme: 90 roket ateşlendi

Bu gelişme, Poroşenko ve Zelenski’nin Ukrayna siyasetindeki konumları düşünüldüğünde daha da ilginç hale geliyor. Poroşenko, 2014 Maydan olayları sonrası başa gelen, ülkedeki etnik Ruslara karşı daha şahin bir tutum alan ve meşhur “bizim çocuklarımız okuluna giderken sizin (Donbass’lı Rusların) çocukları sığınaklarda kalacak” konuşmasını yapan epey radikal bir siyasetçiydi. Zelenski ise 2019 yılında bunun anti tezi olarak seçildi. Donbass’taki savaşı bitireceğini ve Rus azınlıklara karşı daha yumuşak politikalar uygulayacağını taahhüt etti. Bugün gerçekleşen sürtüşmede Zelenski’nin Poroşenko’yu “Rusya’nın işine gelecek bir görüşme yapmakla” itham etmesi bu yüzden epey şaşırtıcı.