Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Karabük Üniversitesi'nde öğrenim gören yabancı öğrencilerin HIV üzerinden hedef alınmasının ardından tartışmalara neden olan yabancı öğrenciler hakkında konuştu.

Özvar, Bursa Teknik Üniversitesince (BTÜ) Mimar Sinan Yerleşkesi'nde "2030'da Nasıl Bir BTÜ?" temasıyla düzenlenen Arama Konferansı'nın açılışında konuştu.

YÖK'ün stratejik hedeflerinden birinin de yükseköğretimde uluslararasılaşma olduğunu, bu hedefin Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Planları içinde de yer aldığını ifade eden Özvar, Türkiye'deki üniversitelerde 198 ülkeden 350 bine yakın uluslararası öğrenci öğrenim gördüğünü belirtti. 

Özvar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ülkemiz, dünyada en fazla öğrenciye sahip ilk 10 ülke arasına girmiş ve yükseköğretimde küresel bir eğitim merkezi haline gelmeye başlamıştır. Türkiye'nin hedefi, ilk 5 ülke arasına girmektir. Yükseköğretim Kurulunun uluslararasılaşma stratejisinin temel hedefi, ilk 5 ülke arasına girmektir."

Uluslararası öğrenci politikasına göçmen sorunu olarak bakılmasının yanlış olduğunu belirten Özvar, "Bu bakımdan uluslararası öğrenciler konusuna, bir düzensiz sığınmacı ya da göçmen sorunu olarak bakmak yanlış bir tutumdur. Ülkemizin bir uluslararası yükseköğretim merkezi olmasını engelleyecek her türlü söz ve davranıştan uzak durulması, fevkalade önemli bir konudur" dedi.

YÖK YABANCI SAYISINI AÇIKLADI

Emeklilerin dikkatine! İşte bayram ikramiyelerinin yatacağı tarih Emeklilerin dikkatine! İşte bayram ikramiyelerinin yatacağı tarih

YÖK kaynaklarının yaptığı açıklamaya göre, Türkiye'de 338 bin yabancı öğrenci öğrenim görüyor.