77 ilde “MERCEK-19” operasyonları 77 ilde “MERCEK-19” operasyonları

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Emniyet Genel Müdürlüğünün 'ses ve görüntü kaydı alınması' başlıklı emniyet teşkilatına gönderdiği bir genelgeyi paylaştı.

ÇHD'nin "İçişleri Bakanlığından 1 Mayıs öncesi personelini garantiye alma genelgesi" yorumuyla paylaştığı Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzalı genelgede, "eylemler sırasında polislerin görüntü ve seslerini kaydeden kişilere fırsat verilmemesi, engellenmesi ve hatta haklarında adli işlem yapılması" talimatı yer alıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünün söz konusu talimata sert tepki gösteren Çağdaş Hukukçular Derneği, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Personeliniz görevini ifa ederken işkence yaparsa kayıt da alınır, delil de toplanır. Çünkü tekrarla, işkence yapmak görev sınırlarınızda değil, suçtur!" tepkisinde bulundu.

Genelgede, polislerin ses ve görüntü kayıtlarının sosyal medya platformlarında paylaşılmasının, "özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği" belirtilirken alınan ses ve görüntü kaydının görev yapmayı engellediği iddia ediliyor.

ÇHD İstanbul Şubesi ise, bir polisin yerde diziyle bir eylemcinin boynuna bastığı fotoğrafı da ekleyerek paylaştığı iletide, "Genelgede yer alan, korunmak istenen “personel” tam olarak buradaki personeldir. Görüldüğünde ses ve görüntü kaydı alınması gerekir." ifadelerine yer verildi.

Dernek daha önceki Twit iletisinde vatandaşlardan ses ve görüntü kaydı yapmalarını istiyor. ÇHD'nin çağrısında şu ifadeler yer alıyor:

"Suç işlendiğini farkettiğinizde ses ve görüntü cihazlarıyla kayıt yaparak delil toplayabileceğinizi hatırlatmak isteriz. #1Mayıs2021"

Emniyet Genel Müdürlüğünün genelgesinde, "Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek danışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesi" talimatı yer alıyor.

Diğer yandan Fransa'da benzer bir yasa hazırlanmış ancak toplumdaki tepkiler üzerine geri çekilmişti.