Metropoll Araştırma'nın anket sonuçlarına göre, İslam Cumhuriyeti isteyen kişilerin oranı belli oldu.

Özer Sencar, Metropoll Araştırma'nın sahibi, 2023 Ekim ayında gerçekleştirdikleri 'rejim' anketinin sonuçlarını sosyal medya hesabında paylaştı.

Yapılan ankette seçmenlere "Aşağıdaki rejim türlerinden hangisinde yaşamak istersiniz?" sorusu yöneltildi.

Sorulara verilen yanıtlar şöyle:

Cumhuriyet: Yüzde 41,1

Demokratik Cumhuriyet: Yüzde 26,7

Eski İYİ Partili isim, İmamoğlu'na seçim şarkısı hazırlamış Eski İYİ Partili isim, İmamoğlu'na seçim şarkısı hazırlamış

İslam Cumhuriyeti: Yüzde 19,2

Saltanat: Yüzde 3,0

Fikrim yok/Cevap yok: Yüzde 10,0

AKP’LİLER İSLAM CUMHURİYETİ İSTİYOR

28 ilde 1691 kişi ile yapılan ankette parti bazlı analiz de yapıldı. Ankete katılan AKP'lilerin %18,2'si Demokratik Cumhuriyet derken %28,2'si İslam Cumhuriyeti dedi. 3,4 ise Saltanat dedi. AKP'de fikrim yok diyenlerin oranı %11,2 oldu.

CHP’DE ORAN SADECE 3.7

CHP'nin içerisinde Demokratik Cumhuriyeti isteyenlerin oranı %3,.7 iken İslam Cumhuriyeti isteyenlerin oranı 8,6 oldu. CHP'nin içerisinde de Saltanat isteyenler oldu. CHP'de Saltanat isteyenlerin oran 1,7 olarak kayda geçti.

MHP YÜZDE 18.3

MHP seçmeni ise 28,9 ile Demokratik Cumhuriyet derken %18,3 oranında İslam Cumhuriyeti'ni istedi. MHP seçmenin içerisinde Saltanat isteyenlerin oranı 1,4 oldu.

İYİ PARTİLİLER 10,7

İYİ Parti'de Demokratik Cumhuriyet diyenlerin oranı %36,4 iken İslam Cumhuriyeti diyenlerin oranı 10,7 oldu. İyi Parti'de Saltanat isteyenlerin oranı 2.9 çıktı.

HDP 23,4

HDP içerisinde ise Demokratik Cumhuriyet isteyenlerin oranı %37.9, İslam Cumhuriyeti isteyenlerin oranı 23,4 oldu. HDP seçmeni içerisinde Saltanat isteyenlerin oranı ise diğer 3 partiden düşük olarak 0,8 diye kayda geçti.

ZAFER PARTİLİLER İSLAM CUMHURİYETİ DEĞİL SALTANAT İSTİYOR

İslam Cumhuriyeti istemediğini bildiren bir diğer grup ise Zafer Partili katılımcılar oldu. Zafer Partililer arasında ise yüzde 9,1 oranında Saltanat diyenler oldu, bu oran partiler içerisindeki en yüksek oran oldu.