31 Mart tarihinde yapılan seçimlerde İYİ Parti, 14 Mayıs'ta aldığı oy oranının epey altına düşerek eleştirilerin odağı haline geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parti içinde yükselen eleştirilerin ardından 27 Nisan tarihinde kurultaya gitme kararı aldı. Akşener ayrıca bu kurultayda aday olmayacağını da duyurdu. Adaylar peş peşe kendilerini duyururken, geçtiğimiz yıl partiden istifa eden Yavuz Ağıralioğlu'nun yeni parti kurmak yerine İYİ Parti'nin başına geçeceği kulislerde konuşulmaya başladı. Ağıralioğlu, o iddialara yanıt verdi.

"ÖNCELİĞİ PARTİ KURMAK"

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, kurultay öncesi kulislerde Ağıralioğlu sesleri yükseldiğini belirterek, "İYİ Parti kulislerinde teşkilatın 'Yavuz Ağıralioğlu'nu ikna edin gelsin' baskısını birçok isme yaptığı konuşuluyor. Hatta edindiğim bilgilere göre, adaylık düşünen bazı isimler kendisini arayıp 'Beraber olalım' diyor. Ağıralioğlu şu an uzaktan da olsa süreci takipte, önceliği parti kurmak" diye konuştu.

"KONGRE GÜNDEMİMİZ OLMADI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Mayıs darbesini değerlendirdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Mayıs darbesini değerlendirdi

Gözlerin kendisine çevrildiği Ağıralioğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Meral Hanım'ın, seçim sonuçlarının sorumluluğunu üzerine alarak almış olduğu örnek karar, Türk siyaseti için çok kıymetlidir. Bugün hizmetine talip olduğumuz milletimizin, bizi görebilmesine ve tanıyabilmesine açmış olduğu imkân sebebiyle Sayın Genel Başkan'a hem bizim üzerimizdeki emeği ve hakkı için hem de örnek teşkil eden bu siyasi kararı için teşekkür ederiz. Parti içi mevzi kollamaya ve parti içi iktidar mücadelelerine bulaşmamaya dair verdiğimiz sözün hep arkasında durduk, bugün de arkasındayız. Kongre ve parti iç işleri ile alakalı bir gündemimiz hiç olmadı. Memleket gündemimiz var. İYİ Parti'de emek vermiş, fedakârca çalışmış insanların karar vereceği bir süreçtir bu, kendilerine kolaylıklar diliyorum. Bu vesileyle kongrede aday olan arkadaşlarımıza ve önümüzdeki süreçte memleket yönetimine, Türk Milleti'nin hizmetine talip olacak olan siyasi partilerdeki bütün arkadaşlara başarılar diliyorum" açıklamasını yaptı.

"SONBAHARDA YENİ PARTİ"

Sonbaharda parti kuracaklarını belirten Ağıralioğlu, "Biz, Allah izin verirse sonbaharda, altyapısını tamamladığımız bir siyasi mücadele ile milletimizin teveccühüne talip olacağız. Çok büyük ekonomik zorlukları olan bir süreçten geçiyoruz. Milletimiz gerçekten çok zor durumda Önümüzdeki dönem: Türk Milleti'nin güçlü yarınlarını inşa edecek; hazinesini dolduracak; yaşam kalitemizi yükseltecek şekilde, enflasyonu ve faizi hem düşürecek hem kontrol altına alacak; istihdamı artıracak; çalışan sayımızın emeklilerimizle makul oranda olabilmesi için, kalkınma ve istihdam programını uygulayacak ve eğitimi, adaleti, liyakati kalkınmamızın lokomotifi yapacak siyasi bir gayretin ve yoğun bir hazırlığın içerisindeyiz. Siyasi irademiz, yakın bir vakitte, milletin ufkunda görünecektir inşallah. Kamuoyuna duyurduğumuzda, tüm memleket sathında, milletimiz ile birlikte yürümeye devam edeceğiz. Allah kerîmdir..." ifadelerini kullandı.